Dziś mamy 29 listopada 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:
25 listopada 2021

1 grudnia rusza nowy szpital tymczasowy. Zwiększa się ilość chorych

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

1 grudnia w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w# Ciechocinku rusza szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na Covid-19. Szpitalem patronackim, będzie ponownie 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy. – W tym momencie kompletowana jest kadra – mówił podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

– Jak wspominałem wcześniej, otwieramy ten szpital z pewnym opóźnieniem, bo jego otwarcie powoduje, że lekarze pracujący w województwie kujawsko-pomorskim, a także z poza regionu, będą musieli być wyciągnięci z poszczególnych szpitali. Jednak mimo tych obaw, ta decyzja jest podjęta. Kompletowana kadra pozwala na to, aby od 1 grudnia uruchomić szpital tymczasowy w Ciechocinku – tłumaczył wojewoda Bogdanowicz.

Szpital tymczasowy będzie dysponował bazą 56 łóżek i 10 respiratorowych.

–Ważne zadanie ma tutaj szpital wojskowy w Bydgoszczy. Ma być takim „buforem”, wsparciem, dla szpitala tymczasowego w Ciechocinku. Myślę tutaj o wymianie informacji i konsultowaniu pacjentów.– powiedział

Najwięcej pacjentów przebywa obecnie w szpitalach w Aleksandrowie Kujawskim, w Radziejowie i w Grudziądzu. W tym momencie w kujawsko-pomorskich placówkach medycznych przebywa 886 osób. 73 osoby wymagają terapii respiratorowej. Rok temu o tej porze w szpitalach w regionie przebywało 1214 pacjentów chorych na Covid-19.

Mikołaj Bogdanowicz mówił także o przyroście pacjentów w ciągu ostatniego miesiąca.

–1 listopada mieliśmy w szpitalach 373 osoby, a dziś - 24 listopada mamy 886 pacjentów. Dobowo przybywa średnio 20 do 30 osób – wyjaśnił.

Poinformował także, że zakontraktowanych jest 10 karetek transportowych do przewożenia pacjentów z Covid-19 między szpitalami.

–Zawnioskowałem do Ministra Zdrowia o kolejne 6 karetek. Dobowo, zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają średnio 150 do 200 razy więcej dobowo, niż w czasach przed covidem. To bardzo dużo. Rośnie także zapotrzebowanie na tlen. Obecnie zużywamy do 20 ton tlenu dziennie – mówił.

W przyszłym tygodniu wojewoda planuje uruchomienie jeszcze 100 dodatkowych łóżek covidowych w szpitalach w Lipnie, Żninie i Łasinie. W następnym tygodniu planowane jest uruchomienie jeszcze 120 miejsc.

Dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 90 tys. testów na obecność koronawirusa.

–To pokazuje, jak duża jest skala epidemii i ile osób wykazuje jakiekolwiek objawy z układu oddechowego, które mogą i muszą być różnicowane z zakażeniem SARS-CoV-2. Bezobjawowych osób jest znacznie więcej. W naszym województwie w ubiegłej dobie było 1165 testów dodatnich. Sytuacja jest nieciekawa, szczególnie w zderzeniu z faktem, że niewiele ponad 50% polskiego społeczeństwa jest w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 – powiedział.

Jak mówił, w szpitalu obserwacyjno-zakaźnym w Bydgoszczy hospitalizowanych było 58 osób z COVID-19 na drugim poziomie, z czego osoby zaszczepione stanowiły 10 osób, czyli 17%.

–Ponad 80% to osoby niezaszczepione. Hospitalizowanych było pięcioro dzieci, także niezaszczepionych. Pod respiratorami w naszym szpitalu przebywają wyłącznie osoby, które nie poddały się szczepieniom ochronnym. Jeśli chodzi o niemowlęta i noworodki, które również trafiają do szpitali z zakażeniem SARS-CoV-2, bardzo ważne jest przypomnienie kobietom w ciąży, że po pierwsze powinny się szczepić, bo chronią same siebie, chronią ciążę i dziecko, które jest narodzone i w pierwszych miesiącach życia również te przeciwciała anty SARS-CoV-2, przechodząc przez łożysko, chronią małe dziecko – tłumaczył.

W konferencji prasowej uczestniczyli również II Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski i dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Rafał Rewoliński.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Koronawirus zmienił nasze życie. Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się# nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)