Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
24 listopada 2021

Działkowcu nie daj się okraść. Zabezpiecz swoje mienie przed zimą

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Trwający sezon jesienno-zimowy sprawia, że# rzadziej odwiedzamy swoje ogródki działkowe. Mniejszy ruch w ich okolicach, szczególnie wieczorami, to okres uaktywnienia się złodziei, którzy chcą pozbawić nas naszej własności. Pamiętajmy o zabezpieczaniu swojego mienia na czas zawieszenia prac na swoich działkach. Policjanci przypominają działkowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci przypominają o tym, żeby dobrze zabezpieczyć swoje mienie, a cenniejsze przedmioty i elektronarzędzia na okres zimowy przenieść w bezpieczniejsze miejsce. Łupem amatorów cudzego mienia padają najczęściej elektronarzędzia, sprzęt grający, butle gazowe, kosy spalinowe czy też podkaszarki.

Zastosowanie się do kilku rad pozwoli znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży naszego mienia:

  • podczas przebywania na działce i wykonywania na niej różnego rodzaju prac nie pozostawiajmy cennych przedmiotów poza zasięgiem naszego wzroku – torebka powieszona na klamce czy ogrodzeniu lub położona w altanie, kiedy drzwi są otwarte, stanowi swoistą „okazję” dla złodzieja,
  • oddalając się z miejsca nawet na kilka metrów, wykonując prace w głębi działki, zamknijmy furtkę i drzwi od altany – czynność ta zajmie tylko chwilę, a pozwoli uchronić się przed kradzieżą.

Jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem?

  1. Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują wartościowe przedmioty ukryte w różnego rodzaju skrytkach. Zastanówmy się nad przeniesieniem sprzętu ogrodowego na okres zimowy w inne bezpieczne miejsce, które będziemy w stanie częściej nadzorować.
  2. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w altanie, załóżmy odpowiedniej jakości zamki.
  3. Uważajmy na osoby kręcące się w pobliżu naszego ogródka. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić nas przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
  4. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, które przychodzą na nasz ogródek działkowy w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu. Nie wpuszczajmy nieznanych osób bez uzasadnionych powodów. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w tego typu kontaktach. Tacy „znajomi”, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
  5. Zawsze współdziałajmy z sąsiadami. Kiedy częstotliwość odwiedzin na ogródkach działkowych zmniejsza się, jest to szczególnie ważne. Zwracajmy uwagę także na domki sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  6. O ewentualnym włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

Materiał: KPP w Chojnicach/red.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)