Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:
18 marca 2022

Konkurs "Nasz Zabytek". Przyjęto ponad 100 zgłoszeń

fot. powierzone

fot. powierzone

111 zgłoszeń – to wynik II Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie# kujawsko-pomorskim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń lokalne społeczności przesyłały do fundacji swoje pomysły na funkcję społeczną zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie (siedziba szkoły podstawowej). Obiekt ten zwyciężył w I Konkursie „Nasz Zabytek”.

Pomysł na zabytek

Harcówka z prawdziwego zdarzenia, miejsce spotkań lokalnych stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich, muzeum, a nawet kino. To tylko kilka przykładów pomysłów zgłoszonych przez lokalną społeczność dla zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie w II Konkursie „Nasz Zabytek”.

Co dalej?

Zgłoszone pomysły pokazują potrzeby lokalnych społeczności. Fundacja wszystkie je przeanalizuje, a ostatecznego wyboru dokona wspólnie z właścicielem zwycięskiego zabytku, po zasięgnięciu opinii konserwatora zabytków. – Lokalna społeczność skupiona wokół zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie wykazała się dużym zaangażowaniem, ale i pomysłowością. Być może nie wszystkie pomysły będą możliwe do realizacji, niemniej fundacja będzie ambasadorem mieszkańców – mówi Brygida Ślabska, prezes Zarządu Fundacji Most the Most i podkreśla: – Zależy nam, żeby dodatkowe funkcje, jakie budynek będzie pełnić po rewaloryzacji, jak najbardziej były dopasowane do potrzeb lokalnej społeczności. To okoliczni mieszkańcy dali impuls do pozytywnych zmian i oni będą korzystać z tego miejsca przez kolejne lata.

Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem zabytku fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji sięgnie nawet 1 000 000 PLN.

Klucz do realizacji projektu

Lokalna społeczność z okolic zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie przekonała się, że zaangażowanie w konkurs „Nasz Zabytek” ma sens. Ich zabytek zwyciężył w I Konkursie i zgłaszający mogą czuć się dumni ze swojego działania. Teraz mieli szansę, żeby zaproponować pomysły, które będą niosły pozytywne efekty dla ich małej ojczyzny. Aktywna postawa mieszkańców oraz otwartość i gotowość na współpracę właściciela zabytku, czyli Gminy Sicienko, oraz zarządcy budynku, czyli Szkoły Podstawowej, to klucz do realizacji wartościowego projektu. Wraz ze wsparciem Fundacji Most the Most tworzą znakomite warunki do przywrócenia świetności zgłoszonego zabytku oraz do realizacji wspaniałych inicjatyw społecznych.

konkursie

Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już konkursy w województwach: dolnośląskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Wkrótce zostaną wybrane zwycięskie zabytki w województwach: lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (I Konkurs). W kolejnych miesiącach 2022 r. będą sukcesywnie ogłaszane konkursy w innych województwach. Zgłaszane w konkursie zabytki można obejrzeć na mapie zabytków na stronie Fundacji Most the Most: https://mostthemost.pl/mapa-zabytkow/.

O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku, jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Materiał: Martyna Krawczonek-Kosior

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Okruchy i ciekawostki historii. Opowieści Staropolskiej Wisły

Od Heweliusza do nicponiów z carskich# magazynów.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)