Dziś mamy 29 listopada 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:
05 listopada 2021

Nie masz planów na weekend? Zobacz, jakie atrakcje zaplanowano w regionie

fot. Opera Nova w Bydgoszczy

fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Koncert z okazji urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w# Filharmonii Pomorskiej, balet na motywach baśni braci Grimm w Operze Nova, zajęcia z ceramiki i warsztaty umuzykalniające dla najmłodszych. Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez marszałkowskie instytucje kultury. W ofercie na najbliższy weekend także spektakle i spotkania poświęcone lokalnym twórcom.

Piątkowy (5 listopada) koncert z okazji urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w Filharmonii Pomorskiej otworzy uwertura do opery ,,Śpiewacy norymberscy”, a wybitny pianista Dimitry Shishkin wykona ,,Fantazję polską”, która powstała w czasie największej kariery Paderewskiego. Jest to najpopularniejszy utwór w polskiej literaturze pianistycznej. Na zakończenie zabrzmi II Symfonia Sibeliusa. Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety wciąż są dostępne.

Balet ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” powstał na motywach słynnej baśni braci Grimm. Wystawiany na scenach operowych i muzycznych w całej Europie, 6, 7 i 9 listopada zaprezentowany zostanie na deskach bydgoskiej Opery Nova. W choreografii Henryka Kowińskiego główne role zatańczą Abigail Cockrell/Mizuki Hihashimo jako Śnieżka, Paweł Nowicki/Tomasz Siedlecki jako Książę oraz Królowa: Angelika Wojciechowska/Olga Karpowicz. Podczas najbliższych spektakli prowadzona będzie zbiórka karmy dla zwierząt. Szczegóły i bilety dostępne na stronie Opery Nova.

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu przez cały weekend zaprasza na musical ,,Friends – the musical parody”. Bilety są jeszcze dostępne.

4 listopada o godzinie 17 zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Coroczne zaduszki plastyczne poświęcone są pamięci lokalnych twórców. W tym roku w programie spotkania wspomnienie artystów plastyków z Włocławka, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, którzy odeszli w ostatnich 30 latach oraz wspomnienie Jadwigi Sypniewskiej. Wstęp wolny.

Zofia z Odrowąż Pieniążków-Skąpska spisywała swoje wspomnienia, odręcznie stworzyła 21 zeszytów, które jej wnuk Rafał Skąpski opracował i opublikował w formie dwóch tomów ,,Dziwne jest serce kobiece”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie poświęcone drugiemu tomowi ,,Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa” dziś (4 listopada) o godzinie 18. Wstęp wolny.

Gawędy, tradycyjne stroje i śpiewy już w najbliższą niedzielę (7 listopada) od godziny 10 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Wojewódzkie spotkanie teatrów obrzędu ludowego oraz gawędziarzy i śpiewaków ludowych przyciągną twórców z całego regionu. Na wydarzenie zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Bydgoskie KPCK przygotowało także coś dla tych, którzy chcą poznać tajniki ceramiki artystycznej. Uczestnicy kursu poznają różne techniki lepienia kubków, wazonów, misek oraz ich zdobienia. Pierwsze spotkanie 6-7 listopada, obowiązują zapisy.

Najbliższe dni będą wypełnione również aktywnościami dla najmłodszych. W piątek (5 listopada) KPCK organizuje warsztaty umuzykalniające ,,Hej Maluszku, nadstaw uszka!” dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zajęcia muzyczne odbędą się także w toruńskim Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. ,,Hulanki i swawole” to comiesięczne spotkania pobudzające śmiałość i kreatywność poprzez zabawę z muzyką dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Dla starszych pociech (7-11 lat) organizowane są warsztaty ,,Łapacze dźwięków”. Spontaniczna orkiestra dziecięca zagra w sobotę. Na oba warsztaty obowiązują zapisy, które są otwarte jeszcze dziś.

Liderzy zespołów, instruktorzy i edukatorzy, nauczyciele i wszystkie pozostałe osoby, które chciałyby efektywniej tworzyć zespoły w swojej pracy mogą wziąć udział w spotkaniu prowadzonym przez Agnieszkę Zakrzewską. Uczestnicy poznają nowe metody pracy twórczej i poszerzą swoje kompetencje. Zajęcia obejmują 16 godzin dydaktycznych, w sobotę i niedzielę (6-7 listopada). Zapisy zamykają się dzisiaj, można ich dokonać na stronie WOAK w Toruniu.

Filharmonia Pomorska im. Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu to instytucje kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Koronawirus zmienił nasze życie. Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się# nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)