Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
22 listopada 2021

Oszuści znają różne metody. Tych zasad musisz przestrzegać!

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Cyberprzestępcy wykorzystują wszelkie możliwości, by wyłudzić# od nas pieniądze. Coraz popularniejsze staje się oszustwo polegające na wysyłaniu wiadomości, które w swojej treści zawierają linki do stron internetowych. Oszuści podają się za firmy kurierskie, operatorów telefonii komórkowej, organy administracji państwowej bądź dostawców rożnego rodzaju usług. Wchodząc w link podany w treści wiadomości możemy stracić wszystkie nasze oszczędności.

Do policjantów docierają informacje, że wiele osób otrzymuje na swoje telefony komórkowe wiadomości które zawierają informacje o zaległościach za jakąś opłatę (np. dopłatę do rachunku za energię elektryczną lub za nadaną paczkę. W wiadomościach otrzymujemy ostrzeżenie, że w razie niewykonania przelewu zostanie odłączony prąd bądź zamówienie zostanie anulowane. Wiadomości zawierają też informację o czasie w jakim musimy wykonać przelew. Zdarza się, że przestępcy podszywają się pod organy administracji państwowej. Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny bądź wystawieniu e-recepty. Bardzo istotnym faktem jest to, że fałszywe wiadomości przychodzą pod taką samą nazwą jaką posiadają operatorzy sieci czy firmy kurierskie. W polu nadawcy widnieje nazwa, która ma świadczyć o autentycznym nadawcy, jednak wiadomość wysyłana jest przez przestępców. Wchodząc na wysłany w wiadomości link zostajemy automatycznie przekierowani na stronę umożliwiającą zalogowanie do osobistego konta bankowego, celem uiszczenia wskazanej kwoty bądź fałszywą stronę internetową. Wchodząc w link podany w treści wiadomości możemy stracić wszystkie nasze oszczędności. W takim przypadku należy usunąć wiadomość i nie odpowiadać na nią.

Zasady bezpieczeństwa:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych smsem lub e-mailem od nieznanych nam nadawców,
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku.

Materiał: KMP w Toruniu 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki rolnicze z gminy. Uprawa buraka cukrowego

Dziś opowiemy o wyjątkowej postaci - Józefie Budzie. A w związku z tym, że #na okolicznych polach rozpoczęły się już wiosenne prace, nie zabraknie w naszej ciekawostce też wątku rolniczego.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)