Seniorki z województwa z medalami od marszałka. Odebrały gratulacje

fot. UM Włocławek
Przeżyła trudne pięć lat robót przymusowych na# niemieckiej wyspie. Od urodzenia związana z naszym regionem, pani Marianna Wieniecka z Włocławka dołączyła do grona Rówieśników Niepodległej. W piątek (14 stycznia) otrzymała medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Odwiedził ją członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i prezydent miasta Włocławka Marek Wojtkowski. Odznaczono również jubilatkę z Solca Kujawskiego (powiat bydgoski), pasjonatkę szycia i matkę pięciorga dzieci panią Annę Kozioł.
- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Pani Marianna Wieniecka urodziła się w Siedliminie (powiat włocławski), w wieku 9 lat po śmierci matki zamieszkała z babcią we Włocławku. Czas wojny był dla pani Marianny dotkliwy i związany z tęsknotą za ojczyzną i domem. Została deportowana na niemiecką wyspę Rügen na roboty przymusowe aż do końca okupacji. Dwa lata po powrocie do kraju poślubiła Adama, z którym wychowywała troje dzieci. Ciepło wspomina trwające czterdzieści siedem lat małżeństwo. Pani Marianna to wciąż samodzielna i dzielna kobieta, obronną ręką przeszła zakażenie koronawirusem. Jest rozmowną i życzliwą osobą. Ma pięcioro wnucząt i pięcioro prawnucząt. Pełny biogram.
Anna Kozioł urodziła się 20 grudnia 1921 roku w Jadownikach Mokrych (województwo małopolskie, powiat tarnowski). Na Kujawach i Pomorzu osiedliła się wraz z mężem Władysławem w 1947 roku. Pani Anna zajmowała się domem i wychowywaniem pięciorga dzieci. Ulubionymi zajęciami nestorki było uprawianie działki i szycie. Czas wolny poświęcała czytaniu. Mieszka w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski). Pełny biogram.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Anna Kozioł, fot. archiwum rodziny
Czytaj również
- Już po egzaminie z matematyki. Jakie zadania rozwiązywali uczniowie?
- Powiatowy finał ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Jakie są wyniki?
- Przegląd techniczy u OSP Wojnowo. Jaką otrzymali ocenę?
- Już 160 tys. Ukraińców zatrudnionych dzięki uproszczonej procedurze
- Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminacyjny maraton. Dzisiaj język polski
Dodaj komentarz
Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.
(czytaj więcej)Sezon na grillowanie ruszył. O tych wskazówkach nie możesz zapomnieć!

Długi majówkowy trwa. Część z nas spędzi go# w gronie bliskich i znajomych. To czas, kiedy wyjeżdżamy m.in. na działkę. Często zabieramy ze sobą grilla, który pozwoli przygotować pyszny posiłek. Grillowanie sprawia dużo przyjemności, lecz należy pamiętać, że wykorzystujemy przy nim ogień otwarty, co niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo.
(czytaj więcej)Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.
(czytaj więcej)W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!