Dziś mamy 5 grudnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:
22 września 2022

Spotkali się, aby rozmawiać o dostępności urzędów wojewódzkich

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Spotkanie poświęcone dostępności urzędów wojewódzkich dla# osób o szczególnych potrzebach zgromadziło specjalistów z całej Polski. Przedsięwzięciu patronowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Aby dostępność zaczynała się od drugiego człowieka

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając forum i dziękując wojewodzie kujawsko-pomorskiemu za inicjatywę zorganizowania tego wydarzenia, podkreśliła, iż jest to bardzo ważne spotkanie. Forum odbyło się bowiem w dwa lata po tym jak obowiązują przepisy ustawy, zobowiązującej takie instytucje jak urzędy wojewódzkie do powołania koordynatorów ds. dostępności.

– To dobry moment, aby otworzyć dyskusję na temat doświadczeń związanych z tą jeszcze nową funkcją. Mam przekonanie, że dialog w gronie osób zajmujących się na co dzień dostępnością w podmiotach publicznych, może przynieść jedynie korzyści dla profesjonalizacji usług jakie te podmioty świadczą i ich uwrażliwienia na drugiego człowieka. Tak, aby dostępność zaczynała się od drugiego człowieka. Takie spotkanie to także działanie budujące współpracę, która jest niezbędna – mówiła Minister Jarosińska-Jedynak.   

Nowa winda, pętle indukcyjne…

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę na fakt, że forum odbywa się w wyjątkowym miejscu – bo w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. kujawsko-pomorskiego urzędu wojewódzkiego. To tutaj, ponad 40 lat temu, przedstawiciele Solidarności stanęli w obronie związkowych postulatów i to tutaj rozpoczął się ważny proces walki z ówczesnym reżimem.

Reprezentant rządu w terenie mówił m.in. o inwestycjach poprawiających dostępność urzędu, które już zostały zrealizowane. Przede wszystkim mowa o windzie, dzięki której np. osoby poruszające się na wózku mają możliwość dotrzeć na każde piętro budynku przy ul. Jagiellońskiej. I choć planowane są kolejne konieczne do wykonania zadania, to warto podkreślić, iż m.in. pętle indukcyjne, czy wybudowanie nowego połączenia foyer z salą konferencyjną, to inwestycje, z których już teraz korzystają mieszkańcy województwa.

Dobre praktyki oraz innowacje

Wykład otwierający forum, zatytułowany „Dostępność Plus – szanse, możliwości, zagrożenia”, zaprezentowała Magdalena Olszewska, naczelnik wydziału dostępności departament europejskiego funduszu społecznego ministerstwa funduszy i polityki regionalnej. Dobrymi praktykami z działań koordynatorów podzielili się: Beata Goraj (Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu), Aleksandra Fąfała (Lubuski Urząd Wojewódki w Gorzowie Wielkopolskim), Małgorzata Kołodzieczyk (Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi), Mariola Duraj-Majda (Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie). O specyfice studiów podyplomowych z zarządzania dostępnością na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opowiedziała kierownik tych studiów Małgorzata Sikora.

Po części plenarnej, uczestnicy forum mieli okazję zapoznać się w Centrum Innowacji UKW, z najnowszymi zdobyczami techniki służącymi poprawie dostępności.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Godzina „W”. 1 sierpnia przypada rocznica Powstania Warszawkiego

1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją syreny, aby upamiętnić 78. rocznicę# wybuchu Powstania Warszawskiego.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Rocznica wybuchu 2. wojny światowej. O historii strażackiego ruchu oporu

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Od pierwszych godzin wojny hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe# oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe min. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków. Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.

(czytaj więcej)
0

Dodatek węglowy – komu się należy i kiedy składać wnioski?

Rząd we wtorek 19 lipca 2022 r. przyjął projekt ws. jednorazowego dodatku# węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, w których głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Proponowane wsparcie finansowe ma na celu wspomóc budżety domowe oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego.

(czytaj więcej)