Tobie śpiewam Ojczyzno. Wspólnie przeżyli lekcję patriotyzmu
fot. GCKiB w Sicienku
W niedzielne popołudnie odbyła się biesiada patriotyczna #w Sicienku pod nazwą "Tobie śpiewam Ojczyzno". W tym roku miała wyjątkową formę. Licznie zebrani mieszkańcy i gminne władze wspólnie przeżyli lekcję patriotyzmu.
Oprawę muzyczną zapewnił nam Zespół Wrzos Sicienko pod kierownictwem Joanny Kalki, przy akompaniamencie Jerzego Paterskiego. Uczestnicy mieli okazję razem zaśpiewać kilka pieśni patriotycznych, których treść zawsze głęboko porusza nasze serca. Były to m.in.: Jak długo na Wawelu, Szara Piechota, Hej, hej ułani, Modlitwa, Przybyli ułani pod okienko.
Niepowtarzalny występ Grzegorza Hetziga wraz z grupą "Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Koło Bydgoszcz” wzbogacił spotkanie. Wzruszenia dostarczył nam występ dzieci ze świetlicy wiejskiej w Murucinie Zuzi i Otyli Lesickich recytujących wierszyk „Kto ty jesteś?” Władysława Bełzy.
Wyjątkowym gościem, który odwiedził nas był Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk wraz z Księdzem proboszczem Krzysztofem Danowskim. Proboszcz parafii Sicienko jest inicjatorem wspólnego śpiewania podczas Dnia Niepodległości w Sicienku.
Występ zakończyła instruktorka świetlicy w Murucinie Zofia Cyrulewska nostalgicznym poematem Jana Kasprowicza „Rzadko na moich wargach”.
Wspólne spotkanie stało się również świetną okazją do poznania nowego dzieła lokalnego artysty Przemka Kozłowskiego. Szopka bożonarodzeniowa wykonana z ok. 160 tys. sztuk zapałek pojedzie w tym roku do sanktuarium Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Licznie przybyli goście ze smakiem skosztowali słodkości przyniesione przez innych uczestników biesiady.
Na zakończenie wójt Gminy Scicienko Piotr Chudzyński podziękował wszystkim obecnym i zaangażowanym w tegoroczną uroczystość.
Materiał: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku
Galeria
Czytaj również
- 25-lecie pracy artystycznej. "Przyklejam zapałki - zapałka po zapałce"
- Mieszkańcy regionu zjechali do Minikowa. Wystawa ogrodnicza
- 13 odsłona akcji Narodowego Czytania. Dramat "Kordian" Słowackiego
- Dożynki w Koronowie. Policyjne namioty z profilaktykami
- Kosmiczne atrakcje w Niedźwiadach. Jesienny piknik astronomiczny
Dodaj komentarz
Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego, osiadłego #na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)Znicze można wykorzystać ponownie. Coraz bardziej popularne zniczodzielnie
Listopad to czas szczególnej refleksji nad pamięcią #o bliskich, którzy odeszli. Podczas wizyt na cmentarzach warto pamiętać, że szklane znicze można wykorzystać ponownie.
(czytaj więcej)"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!