ZUS czy OFE? Jaką decyzję podjęli przyszli emeryci?
fot. freepik
Od 1 kwietnia do 31 lipca przyszli emeryci mogli zmienić decyzję #dotyczącą przekazywania części składki emerytalnej na drugi filar. Na zmianę sposobu podziału składki emerytalnej zdecydowało się ponad 15,7 tys. osób. Ponad 5,1 tys. osób wybrało subkonto w ZUS-ie, a prawie 10,6 tys. ubezpieczonych OFE. Kolejne okno transferowe otworzy się za 4 lata.
- Składka emerytalna to 19,52 proc. podstawy wymiaru, np. otrzymywanego wynagrodzenia z czego 12,22 proc. trafia na indywidualne konto w ZUS-ie (tzw. I filar), a 7,3 proc. na II filar. W ramach II filaru ubezpieczony może sam zdecydować, gdzie składka będzie przekazywana: czy do OFE (w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru), czy tak jak pozostała jej część (4,38 proc.) na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
- Otwarte do 31 lipca okienko transferowe pozwalało ponownie wybrać, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Zmiana decyzji wymagała złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03. Taką decyzję mogli podjąć przyszli emeryci tj. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat – mówi Krystyna Michałek
Oświadczenia nie musieli składać ubezpieczeni, którzy nie zmieniali decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz osoby, które są objęte tzw. suwakiem bezpieczeństwa (tj. są w wieku niższym o 10 lat od powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącym 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). W przypadku osób objętych suwakiem bezpieczeństwa na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje już składek do OFE. W ten sposób chroni środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie.
Przez cztery miesiące tego roku ZUS przyjął 15,7 tys. oświadczeń. Blisko 1/3 ubezpieczonych zdecydowała się przekazywać środki na subkonto w ZUS. Pozostali wybrali OFE. W pierwszym oknie transferowym, w 2014 r., ZUS przetworzył ponad 2,5 mln oświadczeń. Ubezpieczeni mogli wtedy złożyć tylko oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE. Jego brak traktowany był jako wybór subkonta w ZUS.
W kolejnym oknie w 2016 r. do ZUS-u trafiło blisko 100 tys. oświadczeń, ponad 94 proc. ubezpieczonych wybrało wtedy OFE.
Ważne
Ubezpieczeni, którzy w czasie okna transferowego zdecydowali, aby część składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a nie byli dotychczas członkami żadnego funduszu, mają 4 miesiące na zawarcie pierwszej umowy. Termin liczy się od chwili złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE. W przeciwnym razie po upływie tego okresu składki zostaną zaewidencjonowane na subkoncie.
Decyzja podjęta w tym roku nie musi być ostateczna. Kolejne okno transferowe otworzy się za 4 lata.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- Pijany kierowca zatrzymany przez żołnierzy. Ponad 3 promile alkoholu
- Dwa wypadki w jednym dniu na DK10. Zderzenie aut i kolizja z drzewem
- (Nie)bezpieczeństwo motocyklistów‼️ Przerażające dane
- Szkolenie policjantów służby prewencyjnej. Zajęcia praktyczne
- Poszukiwani świadkowie kilku zdarzeń. Uszkodzenia pojazdów
Dodaj komentarz
Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii. #Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.
(czytaj więcej)Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie
Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.
(czytaj więcej)Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu
Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!