Dziś mamy 29 listopada 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:
24 listopada 2021

Zimowy stan gotowości w województwie. Jak przebiegają przygotowania?

fot. GDDKiA - Oddział Bydgoszcz

fot. GDDKiA - Oddział Bydgoszcz

Niemal 250 jednostek zadba o likwidację śliskości i# odśnieżanie jezdni w ramach zimowego utrzymania dróg (ZUD) w województwie kujawsko-pomorskim. Dysponujemy już zapasami soli oraz chlorku wapnia, które skutecznie pozwolą walczyć efektami opadów i mrozu.

Wsparcie w usuwaniu śliskości

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zarządza siecią dróg krajowych o łącznej długości ok. 1010 km (sieć podstawowa). O stan jezdni w regionie zadba łącznie 246 jednostek, w tym 86 solarek i 184 pługi różnego typu. W sześciu magazynach zgromadziliśmy łącznie ponad 21 tys. ton soli i chlorku wapnia. Jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, znajdujący się w Pikutkowie, może pomieścić do 9000 ton soli. Dodatkowo pracę drogowców będzie wspierać 15 wytwornic solanki (z czego 12 stanowi własność GDDKiA).

Prognozowane zużycie substancji wspierających likwidację zimowych utrudnień w województwie kujawsko-pomorskim:

sól drogowa - ok. 21 000 ton

chlorek wapnia - ok. 140 ton

Standardy zimowego utrzymania dróg w sezonie 2021/22

Sieć dróg będzie utrzymywana wg następujących standardów:

STANDARD I - niemal 198,5 km (w tym 186 km odcinków dwujezdniowych), drogi międzynarodowe i krajowe o bardzo dużym znaczeniu komunikacyjnym

Standard I zakłada, że jezdnia jest odśnieżona, a śliskość zimowa pozostaje zlikwidowana na całej długości i szerokości, łącznie z poboczami utwardzonymi. Na jezdni nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Czas odśnieżania od ustania opadów śniegu nie może przekraczać 4 godzin w przypadku luźnego śniegu oraz 6 godzin w przypadku błota pośniegowego.

Odcinki dróg objęte tym standardem:

A1 Toruń Południe - Kutno Północ,

S5 Bydgoszcz Północ - Mieleszyn,

S10 Bydgoszcz Błonie - Bydgoszcz Południe, Toruń Zachód - Toruń Południe,

DK96 Turzno - DK15 (Brzeźno).

STANDARD II - blisko 811 km (w tym ponad 27 km odcinków dwujezdniowych), drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym

Zasady zwalczania śliskości i odśnieżania obowiązują jak w standardzie I z zastrzeżeniem, że na drodze może pozostawać warstwa zajeżdżonego śniegu do 6 godzin.

Odcinki dróg objęte tym standardem:

DK5 Nowe Marzy - Świecie Północ - Świecie Południe - Bydgoszcz Północ,

DK10 granica woj. wielkopolskiego - Bydgoszcz Zachód - Bydgoszcz Błonie - Bydgoszcz Południe - Toruń Zachód - Lubicz - Lipno - granica woj. mazowieckiego,

DK15 granica woj. wielkopolskiego - Latkowo - Toruń - Brodnica - granica woj. warmińsko-mazurskiego,

DK16 Dolna Grupa - Grudziądz - granica woj. warmińsko-mazurskiego,

DK25 granica woj. pomorskiego - Koronowo - Opławiec - Bydgoszcz Południe - Sławęcinek - Latkowo - Strzelno - granica woj. wielkopolskiego,

DK55 granica woj. pomorskiego - Grudziądz - Stolno,

DK62 Strzelno - Włocławek - granica woj. mazowieckiego,

DK67 Lipno - Włocławek,

DK80 Bydgoszcz Zachód - Bydgoszcz - Toruń - Lubicz,

DK91 granica woj. pomorskiego - Nowe Marzy - Terespol - Toruń - Włocławek - granica woje. łódzkiego,

DK56 Koronowo - Włóki,

DK95: A1 - granica miasta Grudziądz

STANDARD III - blisko 32 km (drogi serwisowe przy S5 i S10, o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym)

Jezdnia odśnieżona na całej szerokości. Przy intensywnych opadach dopuszcza się pozostawanie na jezdni luźnego śniegu, warstwy zajeżdżonego śniegu utrudniającej ruch samochodów osobowych i zasp. Czas odśnieżania nie może przekraczać 6 godzin od ustania opadów. Zwalczanie śliskości odbywa się tylko w miejscach decydujących o ruchu, tj. na skrzyżowaniach z innymi drogami i liniami kolejowymi, przystankach komunikacyjnych, odcinkach dróg o pochyleniu większym niż 4 proc. Czas usuwania śliskości 5-6 godzin od wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.

STANDARD V - niemal 176 km (drogi serwisowe przy A1, S5, DK5, DK10, DK15, DK91)

Jezdnia odśnieżona, w miejscach zasp co najmniej jeden pas. Śnieg luźny może zalegać do 16 godzin. Dopuszcza się przerwy w ruchu do 24 godzin. Może występować nabój śnieżny i zajeżdżony śnieg.

Informacje o warunkach panujących na drodze

Informacje dotyczące zimowego utrzymania dróg można uzyskać w Punkcie Informacji Drogowej Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy czynnym całodobowo, 7 dni w tygodniu:

tel. 52 323 45 10 11, e-mail: pid.byd@gddkia.gov.pl

Również całodobowo i przez 7 dni w tygodniu dostępny jest ogólnopolski Punkt Informacji Drogowej - 19 111.

Kierowco! Pamiętaj, że działania służby drogowej mają na celu łagodzenie skutków zimy, a nie ich całkowitą likwidację. Dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących w danym momencie na drodze.

Materiał: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Koronawirus zmienił nasze życie. Jak dbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus zmienił życie wielu z nas, a podporządkowanie się# nowej rzeczywistości nie jest łatwe. Zmianom, zwłaszcza tym nagłym towarzyszy uczucie niepewności i strachu. I chociaż codzienność jest daleka od wymarzonej, kiedy widzimy spadek energii i motywacji powinniśmy skupić się na tym, co możemy zrobić.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)