Dziś mamy 20 marca 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
05 lutego 2025

Edukacja o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Spotkanie z młodzieżą

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Wczoraj (04.02.2025) młodszy aspirant Justyna Strauhs oraz pracownik #cywilny Izabela Adamczak-Trzaskalska z Ogniwa Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z śródmiejskiego komisariatu przeprowadziły spotkanie na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. W tym celu policyjni profilaktycy odwiedzili młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.

Spotkanie miało charakter profilaktyczno-edukacyjny. Prelegenci przedstawili uczniom aspekty prawne wynikające z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Goście przybliżyli słuchaczom ważne pojęcia, które wynikają z przepisów prawnych. Między innymi: nieletni, demoralizacja oraz czyn karalny.

Policjantka przedstawiła także istotne artykuły z kodeksu karnego, które najczęściej są przedmiotem postępowań wobec osób wchodzących w konflikt z prawem. Uczniowie dowiedzieli się także jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo oraz jakie ponosi się konsekwencje z tego tytułu. W tym celu profilaktycy przedstawili obowiązujące procedury postępowania w sprawach nieletnich oraz zapoznali uczniów z katalogiem środków wychowawczych jakim dysponuje sąd w przypadku osób nieletnich.

Zapoznano młodzież z wiedzą na temat mechanizmów przemocy oraz prawno-społecznych form jej przeciwdziałania. Profilaktycy zapoznali również młodych ludzi z tematem cyberprzemocy oraz hejtu w Internecie. Omawiane zagadnienia oraz spotkanie było bardzo interesujące dla słuchaczy, ponieważ przedstawiona została nie tylko teoria, ale i przykłady z życia, które wywołały duże zainteresowanie.

Edukowanie uczniów z zakresu profilaktyki przemocy i agresji wśród młodzieży zwłaszcza w przestrzeni internetowej jest ważnym elementem działań, które przyczynią się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju# „matczyną emeryturę” z ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto

(czytaj więcej)
0

Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?

Z inicjatywy marszałka Piotra #Całbeckiego zarząd województwa wnosi dziś (17 marca) pod obrady sejmiku projekt stanowiska, apelującego do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zagrożonych zwolnieniami grupowymi jest kilkuset pracowników fabryki sody, a być może także kilka tysięcy zatrudnionych w przedsiębiorstwach kooperujących, co oznaczałoby załamanie rynku pracy w tym rejonie.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)