Dziś mamy 25 stycznia 2025, sobota, imieniny obchodzą:
13 grudnia 2024

Policjanci wraz z leśnikami kontrolują lasy. Pod kątem nielegalnej wycinki

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Bydgoscy policjanci wspólnie ze #Strażą Leśną Nadleśnictwa Żołędowo prowadzą kontrole terenów leśnych, głównie pod kątem nielegalnej wycinki choinek przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

Policjanci Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy, wspólnie ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Żołędowo, każdego roku w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, kontrolują tereny poszczególnych nadleśnictw pod kątem kradzieży choinek z lasu, ale nie tylko.

Zadaniem mundurowych jest zapobieganie kradzieży drewna, kłusownictwu i szkodnictwu leśnemu. W czasie wspólnej służby mundurowi zwracają również szczególną uwagę na osoby, które nagminnie naruszają zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi, czy też zatrzymują się na drogach publicznych i stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Należy jednak przypomnieć, że ustawodawca kradzież choinek zawarł w art. 120 Kodeksu wykroczeń, który mówi, że sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, lecz pod warunkiem, że wartość drzewka nie przekracza 500 zł. W takich przypadkach najczęściej sprawca zostaje ukarany 500-złotowym mandatem karnym. Jednak w takim przypadku w stosunku do sprawcy może zostać skierowany wniosek o karanie do sądu. Wówczas sąd skazując za powyższe wykroczenie orzeka na rzecz poszkodowanego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa.

W przypadku, gdy wartość skradzionego drzewka przekracza kwotę 500 zł, bądź złodziej ukradł więcej niż jedną choinkę, mamy już do czynienia z przestępstwem (art. 290 Kodeksu karnego). Przewidziana jest za nie kara jak za popełnienie przestępstwa kradzieży, tj. kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Niezależnie od kary, sąd ma też obowiązek orzec o nawiązce na rzecz pokrzywdzonego w wysokości podwójnej wartości drzewa.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik?

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z #największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)