Dziś mamy 27 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:
01 sierpnia 2024

Ubezpieczenie zdrowotne studenta. W jakim przypadku można je stracić?

fot. freepik

fot. freepik

Każda osoba, która się uczy aż do ukończenia 26. roku życia, jest #ubezpieczona zdrowotnie, co oznacza, że może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Studenta do ubezpieczenia mogą zgłosić rodzice, a jeśli nie ma takiej możliwości może go zgłosić szkoła lub uczelnia. Są jednak sytuacje, w których żak traci to ubezpieczenie.

Najczęściej o braku ubezpieczenia zdrowotnego dowiadujemy się, gdy w rejestracji do lekarza rodzinnego czy specjalisty nasze nazwisko w systemie „świeci się na czerwono”. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele. Najczęstszym przypadkiem jest zmianą miejsca zatrudnienia przez rodzica. Opiekun zmienia firmę, ale zapomina powiadomić swój zakład pracy, że do ubezpieczenia zdrowotnego należy też zgłosić dorosłe, ale uczące się, dziecko. Bywa i tak, że student podejmie pracę w wakacje, czy w innym okresie i pracodawca zgłasza go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Tym samym „wypada” wówczas z ubezpieczenia zdrowotnego u rodziców. Wraz z zakończeniem umowy kończy się też zgłoszenie do ubezpieczeń. Wówczas ponownie rodzic bądź uczelnia powinni zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego.

Własny tytuł do ubezpieczenia

- Niewiele osób wie, że dziecko korzysta z ubezpieczenia rodzica tylko do czasu, gdy nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy w czasie wakacji młody człowiek podejmuje zatrudnienie na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas automatycznie traci ubezpieczenie „u rodzica” – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy student rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas, nawet korzystając z ulg dla osób startujących z własnym biznesem (ula na start czy preferencyjne składki) – będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

7 dni na zgłoszenie

Ważne jest, by pamiętać o sytuacjach, w których młody człowiek może stracić ubezpieczenie zdrowotne. Na zgłoszenie członka rodziny do tego ubezpieczenia, (gdy ten nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia) mamy 7 dni od momentu, w którym zaistniała okoliczność powodująca, że przestał być ubezpieczony. Należy go zgłosić do zdrowotnego u swojego płatnika składek. Musimy także nie zapomnieć o tym, by poinformować pracodawcę, że nasze dziecko należy wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, gdy rozpoczął pracę albo zakończył studia czy naukę w szkole.

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym po zakończeniu nauki

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zachowują przez 4 miesiące od ukończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

Katarzyna Krupicka / regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Oceń artykuł: 21 26

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)