Dziś mamy 20 marca 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
28 czerwca 2024

V Konferencja Naukowa. 105. rocznica traktatu wersalskiego

fot.  Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

W sali sesyjnej bydgoskiego ratusza odbyła się V Konferencja Naukowa "W 105. #rocznicę podpisania traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 r. Ignacy Jan Paderewski ojcem odradzającej się Rzeczypospolitej".

Jednym z prelegentów był Pełnomocnik Wojewody Kujawsko - Pomorskiego ds. Dziedzictwa Historycznego Sławomir Łaniecki, który omówił zagadnienie "Powstanie Wielkopolskie i przyłączenie Pomorza do niepodległej Polski - rola Ignacego Jana Paderewskiego".

Dzisiejsza konferencja jest poświęcona Paderewskiemu jako politykowi. Odważę się powiedzieć, że jego osiągnięcia jako polityka, są porównywalne z jego talentem muzycznym. Niestety w świadomości społecznej to nie funkcjonuje. W dziejach każdego kraju są momenty przełomowe. Dla Polski i Polaków niewątpliwie konferencja paryska i traktat wersalski były momentem przełomowym. Polska po wielu latach wróciła znowu na mapę Europy - mówił Andrzej Kobiak Senator RP, reprezentujący Komitet Honorowy Budowy Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Materiał: Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 128 103

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Mama 4 plus. Od marca wzrost wysokości świadczenia

Na koniec 2024 roku w całym kraju# „matczyną emeryturę” z ZUS-u pobierało 59,6 tys. osób, a w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 4,1 tys. Maksymalna wysokość tego świadczenia odpowiada gwarantowanej minimalnej kwocie emerytury, która od marca wynosi 1878,91 zł brutto

(czytaj więcej)
0

Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?

Z inicjatywy marszałka Piotra #Całbeckiego zarząd województwa wnosi dziś (17 marca) pod obrady sejmiku projekt stanowiska, apelującego do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zagrożonych zwolnieniami grupowymi jest kilkuset pracowników fabryki sody, a być może także kilka tysięcy zatrudnionych w przedsiębiorstwach kooperujących, co oznaczałoby załamanie rynku pracy w tym rejonie.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)