Potrzebujesz pomocy prawnika? Możesz otrzymać taką pomoc za darmo

fot. pixabay
Każdy z mieszkańców powiatu bydgoskiego ma możliwość skorzystania z# nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji na terenie tego powiatu. Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy koordynuje funkcjonowanie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
– Można uzyskać profesjonalną pomoc, której udzielają radcy prawni i adwokaci. Pomoc udzielana jest w zakresie prawa rodzinnego, pracy, cywilnego, ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej, prawa administracyjnego i podatkowego, karnego i wielu innych. Posiadana wiedza jest przydatna w wielu kwestiach związanych z załatwianiem swoich spraw, dlatego zachęcamy do korzystania z tej formy pomocy. W roku 2021 na terenie powiatu udzielono 1 182 porady. Osoby potrzebujące pomocy mogą skorzystać również z bezpłatnej mediacji, w każdym z prowadzonych punktów tego typu pomoc świadczą wykwalifikowani mediatorzy wpisani na listę mediatorów, mediacja prowadzona jest w zależności od zgłaszanych przez uprawnionych potrzeb – wyjaśnia dyrektor wydziału promocji, kultury i sportu w Starostwie Powiatowym w Bydgoszczy Andrzej Kubiak.
Kto może uzyskać pomoc?
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku. Każda osoba, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Zgłoszenia przyjmowane są w wydziale promocji, kultury i sportu przez osobę odpowiedzialną merytorycznie od poniedziałku do piątku pod numerami telefonów, które zamieszczamy poniżej. – Pod numerami telefonów można uzyskać wszelkie szczegółowe informacje dotyczące korzystania z darmowych porad prawnych – informuje Izabela Sut, Koordynator Powiatowy.
Porady prawne udzielane są w punktach zlokalizowanych w Solcu Kujawskim, Dąbrowie Chełmińskiej oraz w Brzozie, prowadzonych przez organizacje pozarządową Bydgoskie Stowarzyszenie Pomocy Prawnej w Bydgoszczy oraz w Koronowie i Sicienku. Dane teleadresowe znajdują się na stronie internetowej powiatu pod adresem www.powiat.bydgoski.pl w bocznej zakładce nieodpłatna pomoc prawna. Na stronie powiatu znajduje się również lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, z których można skorzystać w sytuacji, gdy nie jest potrzebna porada prawna. – W miesiącu styczniu i lutym 2022 roku w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronowirusem porady udzielane są zdalnie. Mam nadzieję, że od marca uda się wrócić do osobistego udzielania porad w punktach – informuje dyrektor Andrzej Kubiak.
Porady i wykłady online
W czasie zagrożenia epidemicznego, w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z pomocy, porady udzielane są zdalnie – telefonicznie, nie ma też potrzeby składania wymaganych oświadczeń, właściwie wystarczy dokonać rejestracji pod podanym niżej numerem i w określonym czasie na podany numer telefonu dzwoni prawnik w celu udzielenia fachowej porady.
Powiat realizuje także zadania z zakresu edukacji prawnej. Wychodząc naprzeciw aktualnej sytuacji pandemicznej, Starosta wraz z Bydgoskiem Stowarzyszeniem Pomocy Prawnej w Bydgoszczy organizuje cyklicznie wykłady online, np. prawo administracyjne bez tajemnic, prawo wobec kryzysu psychicznego, mediacja, zdrowie oraz przemoc domowa. Po każdym wykładzie przez godzinę dyżur pełni prawnik, który na bieżąco odpowiada na pytania słuchaczy. – W roku bieżącym przygotowywane są kolejne wykłady. Zaletą tego typu wykładów jest większy zasięg oraz możliwość wysłuchania wykładu o dogodnym dla siebie terminie, wykłady dostępne są na profilu facebook powiatu oraz Bydgoskiego Stowarzyszenia Pomocy Prawnej. Od prawie 2 lat zmagamy się z pandemią, poza problemami wynikającymi z ograniczeń spiętrzyły się problemy prawne zaczynając od zwiększenia liczby pozwów o rozwód, często bezpodstawne zwolnienia z pracy, po wypowiedziane umowy kredytowe i pożyczkowe itp. W związku z tym zachęcamy Państwa do korzystania z możliwości uzyskania darmowej, profesjonalnej pomocy prawnej – oznajmia dyrektor Kubiak.
Materiał: Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy/red.
Czytaj również
- XIII Sesja Rady Gminy Sicienko. Głos zabrałko kilku gości
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
- Święcenie pokarmów wielkanocnych. Wierni kultywują piękną tradycję
- Inauguracja nowego gremium. Będą wspierać władze powiatu
- Ogólnopolski turniej wiedzy pożarniczej. Podsumowanie etapu gminnego
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!