Fakty
80. Rocznica eksplozji wagonów z trotylem na Podgórzu. Czarne dni historii
24 stycznia 1945 roku należy #do najczarniejszych dni w historii toruńskiego Podgórza.
(czytaj więcej)Moderniazacja polskiej kolei. Będzie szybciej, wygodniej i bezpieczniej
Będzie szybciej, wygodniej i #bezpieczniej – zmieniamy polską kolej! To 500 km zmodernizowanych torów, 248 wagonów, 56 lokomotyw i 100 pociągów regionalnych. Prawie połowa z nich jeździ już po polskich torach.
(czytaj więcej)Wizyta znanej regionalistki w Starostwie Bydgoskim. Doceniono zaangażowanie
Starosta Bydgoski Piotr Kozłowski miał #przyjemność gościć w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy Panią Krystynę Lewicką-Ritter mieszkankę powiatu bydgoskiego, znaną regionalistkę, miłośniczkę lokalnej tradycji i dziennikarkę. Wizyta była okazją do podziękowania za jej zaangażowanie w projekcie wydania książki kulinarnej „Rozsmakuj się z Kołami Gospodyń Wiejskich Powiatu Bydgoskiego".
(czytaj więcej)Co nowego na budowie S10 Bydgoszcz - Toruń. Trwają prace wyburzeniowe
Pomimo trwającej przerwy zimowej, wykonawcy #kontynuują realizację przyszłej drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń. Wdrażamy też zapowiadane zmiany w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) na obecnej DK10.
(czytaj więcej)Oddziały o profilu mundurowym. Cele ich tworzenia w szkołach
– Jedną z dróg prowadzących do służby w# Policji i Straży Granicznej są oddziały o profilu mundurowym – podkreślił wiceminister Czesław Mroczek podczas konferencji „Budowanie potencjału społecznego i odporności wśród młodzieży w świetle współczesnych wyzwań zagrażających bezpieczeństwu wewnętrznemu”.
(czytaj więcej)105-lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski. Oddano hołd bohaterom
Wczoraj w Bydgoszczy, Toruniu, Więcborku i Kowalewie #Pomorskim odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę powrotu tych miast do granic odrodzonej Rzeczypospolitej.
(czytaj więcej)Posiedzenie Zarządu WOPR. Powołano Kierownika Grupy Prewencyjnej
18 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie #Zarządu WOPR naszego województwa w 2025 roku! Podjęto ważne decyzje, które wpłyną na rozwój i funkcjonowanie struktur WOPR w regionie:
(czytaj więcej)Młodzi filmowcy z naszej gminy ponownie na podium. Podwójny sukces
Dnia 17 stycznia 2025 r. w Dobrczu odbyła się uroczystość #wręczenia nagród uczestnikom III edycji Konkursu Filmowego „Bezpieczni w Ruchu Drogowym”. W wydarzeniu uczestniczył Wójt Gminy Sicienko Piotr Chudzyński oraz uczniowie i nauczyciele z naszych gminnych szkół.
(czytaj więcej)Wyjątkowa rocznica miasta. Odzyskanie niepodległości przez Solec Kujawski
W 700-letniej historii naszego miasta# wczoraj przypadała wyjątkowa rocznica – 19 stycznia 1920 roku Solec Kujawski odzyskał niepodległość!
(czytaj więcej)"Bezpieczni w ruchu drogowym". Finał III edycji konkursu filmowego
W piątek (17.01.2025), w Gminnym Ośrodku# Kultury w Dobrczu, już po raz trzeci, odbyła się gala wręczenia nagród uczestnikom oraz laureatom III Edycji Konkursu Filmowego „Bezpieczni w Ruchu Drogowym”.
(czytaj więcej)Konkurs "Archeologiczne sensacje". Pień - badania archeologiczne nagrodzone
W kategorii NAJSKUTECZNIEJ #POPULARYZOWANE BADANIA 2024 ROKU po raz drugi z rzędu zespół odpowiedzialny za popularyzację wyników badań w Pniu zdobył 1 miejsce.
(czytaj więcej)Publikacja nowego projektu. "Rozsmakuj się z Kołami Gospodyń Wiejskich"
„Rozsmakuj się z Kołami Gospodyń #Wiejskich Powiatu Bydgoskiego” – to tytuł nowej publikacji, która powstała dzięki współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu naszego powiatu.
(czytaj więcej)Odrestaurowany pałacyk w Mochlu. Zabytek odzyskał dawny blask
W naszej gminie kryje się wiele pięknych #zabytków, a od grudnia możemy cieszyć się nowym obliczem pałacyku w Mochlu! Dzięki inwestycji pałac odzyskał dawny blask, a jego otoczenie zyskało nowe funkcje rekreacyjne.
(czytaj więcej)"Inne Miasto. Zniszczenia wojenne Bydgoszczy". Otwarcie wystawy
Przygotowania trwają – otwarcie# wystawy "Inne Miasto. Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)" zbliża się wielkimi krokami!
(czytaj więcej)"Nadzieja nie jest matką głupich". Spotkanie biskupa z samorządowcami
„Nadzieja nie jest matką głupich, tchórzów,# ale źródłem prawdziwej odwagi życia” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas noworocznego spotkania za samorządowcami i przyjaciółmi diecezji.
(czytaj więcej)"Prymus Pomorza i Kujaw II". Lista stypendystów z naszego powiatu
Ponad tysiąc uczniów szkół podstawowych,# liceów ogólnokształcących i szkół muzycznych otrzyma w tym roku stypendia w ramach marszałkowskiego projektu Prymusi Pomorza i Kujaw II. Wsparcie finansowe trafi także do uzdolnionych zawodowców – łącznie w tym roku nagrodzimy ponad 1,6 tys. prymusów.
(czytaj więcej)Zimowe wakacje. Uczniowie z naszego powiatu rozpoczną ferie już za tydzień
Od poniedziałku, 20 stycznia #uczniowie z naszego województwa jako pierwsi rozpoczną zimowy wypoczynek.
(czytaj więcej)Spotkanie Zespołu Roboczego w sprawie S10. Tematem poprawa bezpieczeństwa
W Kujawsko - Pomorskim Urzędzie #Wojewódzkim odbyło się spotkanie Zespołu roboczego ds. S10 działającego przy Wojewodzie Kujawsko - Pomorskim Michał Sztybel. Jednym z tematów było bezpieczeństwo i informacja o działaniach związanych z jego poprawą w trakcie budowania drogi S10 oraz doraźnie do momentu rozpoczęcia budowy na pełnym odcinku nr 1.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik?
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z #największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)