Poważne nieprawidłowości. Jak Państwo walczyło z mafią śmieciową?

fot. KPUW
W wyniku przeprowadzonych audytów oraz kontroli, zarówno # wewnętrznych, jak i prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ujawniono poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Toruniu. Nieprawidłowości te dotyczyły w szczególności przewlekłości i braku podejmowania działań w sprawach związanych z gospodarką odpadami.
W związku z tym:
• Delegatura WIOŚ w Toruniu zostanie czasowo zlikwidowana, ze względu na skalę nieprawidłowości zgłoszonych do Prokuratury
• Zastępca K-P Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, zostanie odwołany z pełnionej funkcji
• Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw związanych z niedopełnieniem obowiązków i brakiem nadzoru zostały przekazane do prokuratury.
Nieprawidłowości te nie tylko naraziły interes publiczny, ale również podważyły zaufanie do instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Naszym celem jest zdecydowane przywrócenie prawidłowego funkcjonowania nadzoru nad gospodarką odpadami oraz eliminacja wszelkich nieprawidłowości.
Także w zakresie składowiska odpadów w miejscowości Giebnia (gmina Pakość) wykryto poważne uchybienia, w tym brak reakcji na nieprawidłowości w funkcjonowaniu instalacji składowania odpadów.
W związku z tym:
• Po piśmie skierowanym przez WIOŚ, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego wszczął postępowania mające na celu zamknięcie składowiska w Giebni
• WIOŚ wydało decyzje administracyjne o wstrzymaniu działalności podmiotu zarządzającego składowiskiem oraz wstrzymaniu działalności składowiska w Giebni
• Zawiadomienia dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu składowiska zostały przekazane prokuraturze
• Aktualnie - Marszałek Województwa prowadzi postępowanie w sprawie wykreślenia tej instalacji z listy funkcjonujących instalacji komunalnych oraz w sprawie wydania decyzji o zamknięciu składowiska odpadów oraz decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w m. Giebnia, gm. Pakość, zarządzanego przez Przedsiębiorstwo Usług Gminnych Sp. z o.o. w Pakości.
Akcja Prokuratury i Policji w walce z nielegalnym obrotem niebezpiecznych odpadów (po grudniu 2023 roku)
Centralne Biuro Śledcze Policji prowadzi śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę dotyczące działalności zorganizowanych grup przestępczych trudniących się nielegalnym obrotem odpadami.
W wyniku przeprowadzonych w ostatnim czasie realizacji śledztwa zatrzymano 34 osoby, a 14 osób zostało tymczasowo aresztowanych.
Te działania to dowód na determinację organów państwowych w walce z nielegalnym obrotem odpadami i tak zwaną mafią śmieciową. Oczekujemy, że prowadzone postępowania wyjaśnią odpowiedzialność osób i podmiotów, a nadzór nad gospodarką odpadami zostanie przywrócony na właściwe tory.
Wojewoda zapewnia, że nie będzie tolerancji dla nieprawidłowości i zaniechań, które mogą godzić w bezpieczeństwo środowiska i mieszkańców województwa.
materiał: KPUW
Galeria




Czytaj również
- Dwa dni szkolenia. Starosta w Akademii Sztuki Wojennej
- Wytrwali, utalentowani, pełni pasji. Sportowcy z nagrodami
- IX Festiwalu Zespołów Folklorystycznych. Brawa dla lokalnego zepołu Wrzos
- XIII Sesja Rady Gminy Sicienko. Głos zabrałko kilku gości
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!