Dziś mamy 3 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:
13 lutego 2024

Historia naszej gminy. Rycerskie korzenie wsi

fot. Leszek Kuziak

fot. Leszek Kuziak

Z pierwszej części testu o ciekawostkach gminy Sicienko dowiedzieliśmy się że chodzi# o Dąbrowke Nową. A wiecie że to miejscowość z korzeniami rycerskimi?

To poniżej historyczny rys tego sołectwa. A za tydzień następne sołectwo.
Dąbrówka Nowa. Wraz z Dąbrówczynem i Trzcińcem stanowi jedno Sołectwo.
Leży na południowy wschód od Sicienka i na północ od drogi krajowej nr 10.
Jej dawne nazwy to Dąbrówka Kościelna, Dąbrówka, niem. Neuheim.
Powstała jako wieś rycerska prawdopodobnie w XII wieku.
Najwcześniejsze dokumenty podają, że od 1250 r. Dąbrówka była
Osiedle m głównym i należała do rycerskiego rodu Awdańców. W 1311 r. Katarzyna, żona Włodzimierza z Łojewa z rodu królewskich Łabędziów, sprzedała wieś cysterskiemu klasztorowi w Byszewie. Dokumenty źródłowe opisujące to zdarzenie posługują się nazwą Dąbrówka Kościelna. Parafia powstała w 1428 r.
Zakonnicy cysterskiego zakonu w Byszewie wybudowali tu drewniany kościół. 24marca 1883 r. kościół spłonął. Na jego miejscu pobudowano świątynię, która wznosi się do dziś. Miejscowość odizolowana od pozostałych dóbr cysterskich borem i innymi wsiami rycerskimi jeszcze w XIV wieku wróciła w ręce rycerskie. Właścicielami osiedla byli wówczas Jan i Kacper Dąbrowscy, którzy nazwali je Dąbrówką. W latach 1532 – 1583 właścicielem wsi był Maciej Żaliński – kasztelan gdański. Pod koniec XVI wieku miejsce to znajdowało się w rękach dziedzica Sebastiana Rudnickiego, a w XVIII wieku Wojciecha Bnińskiego herbu Łodzia, pełniącego funkcję kasztelana Kowala i starosty nakielskiego. W 1879 r. hrabia Seweryn Bniński (członek Zakonu Maltańskiego) odkupił Dąbrówkę od Niemca Vercha.
Dąbrówka Nowa (z niem. Neuheim) pod koniec XIX wieku zajmowała obszar 2561 mórg (tj.1433,5453 ha), znajdowało się tu 7 domów ze 159 mieszkańcami, z których 54 wyznawało religię ewangelicką, a 105 katolicką. 67 z nich było analfabetami. W Księdze adresowej wszystkich miejscowości Wielkiego Księstwa Poznańskiego z 1902 r. określona jest jako dominium. Była samodzielną parafią katolicką, a także należała do parafii ewangelickiej w Małym Sitnie (niem. Wilhelmsort) – dzisiejsze Sicienko. Tu także znajdowała się najbliższa stacja kolejowa. Dąbrówka należała do poczty w Strzelewie (niem. Strelau). Podlegała okręgowi komisarskiemu w Trzemiętowie (niem. Trzementowo). 1 kwietnia 1935 r. Dąbrówka Nowa została siedzibą gminy. Po zajęciu we wrześniu 1939 r. tych terenów hitlerowcy rozwiązali Zarząd Gminy Dąbrówka Nowa powołując w Sicienku tzw. Amstkommisar.
W 1939 r. w obozie w Dachau został zamęczony Wójt Gminy Dąbrówka Nowa Józef Buda, zginął także Franciszek Młynarczyk – komisarz Posterunku Policji w Dąbrówce.
W centrum Dąbrówki Nowej stoi neogotycki kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła Mniejszego. Wznosi się w miejscu dawnej drewniej świątyni. Przy kościele znajduje się figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, murowana kapliczka z końca XIX wieku oraz plebania z początku XX
wieku. W obejściu kościoła odnaleźć można również nagrobek hrabiego Tadeusza Morstina właściciela Strzelewa (ur. 26.02.1860, zm. 24.12.1937 r.). W Dąbrówce Nowej mieści się także cmentarz parafialny założony pod koniec XIX wieku, a na nim kapliczka słupowa. Natomiast po renowacji, którą przeszedł na przełomie lat 2017 – 2018, wizytówką miejscowości stał się budynek byłej szkoły obecnie użytkowany jako
świetlica wiejska. W miejscowości Trzciniec zachowały się pozostałości parku dworskiego z XIX wieku. Rośnie tu dąb szypułkowy o obwodzie w pierśnicy 340 cm, który został uznany pomnikiem przyrody.

Materiał: Leszek KUziak

Oceń artykuł: 19 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)