Posiedzenie w Brukseli. Marszałek przewodniczył w obradach

fot. UMWKP
Dotyczący całej Europy deficyt białego #personelu oraz kwestia wzmocnienia pozycji europejskich rolników w łańcuchach dostaw żywności to główne tematy obradującej wczoraj (4 marca) w Brukseli Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów. Posiedzeniu przewodniczył marszałek Piotr Całbecki.
Według szacunków instytucji unijnych w krajach Unii Europejskiej brakuje obecnie blisko 1,5 mln lekarzy, pielęgniarek i położnych, przede wszystkim na terenach wiejskich i w miejscach oddalonych od głównych ośrodków. Do tego znaczna część personelu to osoby w wieku 50 plus, a 60 proc. pielęgniarek i 40 proc. lekarzy deklaruje, że są przeciążeni pracą. Komitet Regionów (KR) zajmuje się tym problemem z własnej inicjatywy, NAT jest właściwą komisją merytoryczną, która opracowała projekt opinii przyjęty podczas dzisiejszych obrad.
W dokumencie podkreśla się, że mechanizm deficytu kadr medycznych ma wiele źródeł, a sposoby radzenia sobie z nim muszą być dostosowane do lokalnych uwarunkowań i skrojone na miarę. Wśród postulatów pojawiły się m.in. większy nacisk na profilaktykę, większa rola i odpowiedzialność lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki medycznej jako odciążenie szpitali, opieka środowiskowa jako alternatywa dla opieki instytucjonalnej, odciążenie medyków od obowiązków administracyjnych, wykorzystanie telemedycyny i zdalnych konsultacji w kontaktach pacjent-medyk oraz sztucznej inteligencji w dzieleniu się danymi, a także otwarcie na pracowników medycznych spoza UE.
Otwierając debatę marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że powszechna opieka medyczna musi pozostać priorytetem UE, państw członkowskich i regionów. Sprawozdawczyni opinii Birgitta Sacrédeus stwierdziła otwarcie, że służba zdrowia w wielu obszarach jest po prostu zagrożona i problemu nie rozwiąże wyłącznie akceptacja zatrudnienia medyków „z krajów trzecich”. NAT zaakceptowała projekt, głosowanie na sesji plenarnej Komitetu Regionów w połowie maja.
Temat wyeliminowania nieuczciwych praktyk w dostawach żywności pojawił się w agendzie Komisji Europejskiej w odpowiedzi na niedawne protesty rolników i zapoczątkowaną m.in. przez KR debatę na temat unijnej wspólnej polityki rolnej. Tu opinia NAT przygotowana została jako stanowisko wobec projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które powinno ukrócić nieuczciwe praktyki przede wszystkim pośredników w handlu żywnością. Głosowanie nad projektem tej opinii przez KR także w maju.
Marszałek Piotr Całbecki, który debiutował w roli przewodniczącego NAT, przedstawił też komisji roczny program prac. Wśród priorytetów znalazły się przyszłość europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwo żywnościowe, polityka na rzecz obszarów wiejskich, biogospodarka, mechanizmy budowania odporności na kryzysy i klęski żywiołowe, zrównoważona turystyka oraz ochrona konsumentów.
materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- ZUS zakończył wypłaty „trzynastek”. Trwa wysyłka decyzji
- Trzynasta emerytura. Niektórzy otrzymają ją jeszcze przed świętami
- Wyjazd do miejscowości uzdrowiskowych. Także z ZUS
- Podpis prezydenta. "Jednorazówki" i smakowe woreczki znikną
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!