Czy kamery poprawią bezpieczeństwo? Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie

Mieszkańcy Osówca nie czują się bezpiecznie i dlatego# zaapelowali o zainstalowanie monitoringu. Na ten cel nie zaplanowano jednak pieniędzy w budżecie samorządu Sicienka.
Podczas sesji Rady Gminy Sicienka, radna Ewa Kundzicz – Golla na prośbę mieszkańców Osówca zwróciła się o zamontowanie kamery zewnętrznej na wjeździe na tzw. „Osiedle Witaminka”, tj. ul. Poziomkowej, Malinowej i Jagodowej. – Ostatnio zdarzały się tam incydenty, pojawia się dużo obcych osób – poinformowała radna.
Wójt gminy Sicienko Piotr Chudzyński zwrócił uwagę, że takich miejsc w gminie jest pewnie dużo więcej. – Należy wszystkich traktować równo i albo zamontować wszędzie takie kamery albo wcale. Komendant Komisariatu Policji w Koronowie wcześniej wspominał, że incydenty należy zgłaszać i będą one sprawdzane – podkreślił wójt Chudzyński.
Włodarz Sicienka wyjaśnił sprawę monitoringu. – To właściciele posesji mogą na nich instalować sprzęt podnoszący bezpieczeństwo. Nie jest to jednak prosta rzecz, gdyż należy brać pod uwagę ochronę danych osobowych, przede wszystkim wizerunku. W budżecie nie ma też środków na ten cel – poinformował wójt.
W Teresinie monitorowano plac zabaw...
Radny Ryszard Treliński poinformował, że niegdyś Sołectwo Teresin założyło kamery przed Świetlicą Wiejską. Miały one być też skierowane na plac zabaw, gdyż urządzenia są dewastowane. – Niedawno jakiś pojazd cofając dokonał zniszczeń, a nie można tego sprawdzić, gdyż teren placu zabaw jest na nagraniu zacieniony. Intencją mieszkańców był właśnie stały monitoring placu zabaw – podkreślił radny.
Sekretarz Gminy Agnieszka Czarnolewska zwróciła uwagę, że na wprowadzenie monitoringu na drodze konieczna jest zgoda zarządcy drogi. Prywatna osoba, czy sołectwo nie może monitorować przestrzeni publicznej. – Kamera i monitoring na świetlicy w Teresinie jest w administrowaniu Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku i tam należy zgłaszać uwagi – wskazała sekretarz Czarnolewska. Sekretarz zwróciła uwagę, że kamery na prywatnych posesjach nie mogą obejmować dróg i przestrzeni publicznej. Natomiast nagrań z monitoringu na drodze, czy przy świetlicy, używa się tylko, gdy naruszone są przepisy prawa, na żądanie organów ścigania. – Nie można samemu oglądać takiego monitoringu! – podkreśliła sekretarz.
Czytaj również
- XIII Sesja Rady Gminy Sicienko. Głos zabrałko kilku gości
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
- Święcenie pokarmów wielkanocnych. Wierni kultywują piękną tradycję
- Inauguracja nowego gremium. Będą wspierać władze powiatu
- Ogólnopolski turniej wiedzy pożarniczej. Podsumowanie etapu gminnego
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Norris , w dniu 05-08-2023 11:41:21 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!