Dziś mamy 25 maja 2022, środa, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

25 maja 2022 0

Cynamonowe ślimaki z okazji Dnia Ślimaka. Młodzież wykonała przepis

24 maja młodzież świętowała Dzień Ślimaka w świetlicy wiejskiej w# Łukowcu. Z tej okazji odbyły się zajęcia kulinarne, na których dzieci wykonały drożdżowe ślimaki z cynamonem.

(czytaj więcej)
19 maja 2022 0

Dzieci uczyły się o pszczołach. Zrobiły swoje własne owady

Dwa dni przed świętem pszczół w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w #Sicienku odbyły się zajęcia pt: „Człowiek i Pszczoły”. Dla dzieci zostały przygotowane prezentacje i zajęcia, które miały na celu przybliżyć najmłodszym życie tych owadów.

(czytaj więcej)
18 maja 2022 0

Majówka po dwuletniej przerwie. Moc atrakcji w Sicienku (video)

Po pandemicznej przerwie na nowo startuje cykliczna majówka pt.# „Majówka w gminie Sicienko”. Odbyła się w Sicienku i zaoferowała prawdziwą moc atrakcji. Impreza przyciągnęła ludzi nie tylko z miejscowej gminy, ale też powiatu nakielskiego, a także Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Warsztaty z plecenia makramy. Uczestniczki stworzyły sowę

13 maja w Bibliotece w Kruszynie odbyły się warsztaty makramy#. Niezwykłej techniki wiązania sznurków uczestniczki uczyły się pod okiem Pani Eli Sobczak.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

I Chóralny Konkurs Pieśni Maryjnej. Kilkugodzinne przesłuchania zespołów

Żeński Chór Kameralny „Iuvenes Corda” z# Białegostoku pod dyr. Anny Olszewskiej zdobył Złote Pasmo i Grand Prix I Chóralnego Konkursu Pieśni Maryjnej w podbydgoskim Niemczu.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 0

Przedszkolaki zawitały do biblioteki. Zrobiły zakładki do książek

Przedszkolaki z grupy "Motylki" gościły dzisiaj w bibliotece w Kruszynie. Dzieci z wielką radością zapoznały się z nowym dla nich miejscem oraz z dużym zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach

(czytaj więcej)
06 maja 2022 0

Kaszlaki, poldki i bawary. Pojazdy „z duszą” zajechały na majówkę

Prywatne Muzeum Techniki PRL przygotowało dla chętnych sentymentalną podróż w# przeszłość. Do Sicienka zjechały się maszyny z epoki Edwarda Gierka.

(czytaj więcej)
29 kwietnia 2022 0

Bo w nich jest taniec i śpiew! Seniorzy się rozruszali

Pani dr Małgorzata Karwowska przeprowadziła wczoraj# (28.04.2022) zajęcia gimnastyczno- taneczne ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sicienku.

(czytaj więcej)
28 kwietnia 2022 0

Przegląd Chórów i Zespołów Wokalno-Instrumentalnych w Brzozie

V Powiatowy Przegląd Chórów, Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych w# Brzozie za nami. Wiele się działo. Było sympatycznie i rodzinnie, a swą obecnością zaszczyciło nas 10 zespołów.

(czytaj więcej)
26 kwietnia 2022 0

Dzień Dobra w Murowańcu. Festyn okazał się strzałem w dziesiątkę

Wielkim sukcesem organizatorów okazał się# festyn pod hasłem „Dzień Dobra” przygotowany staraniem parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego w Murowańcu i parafialnego Zespołu Caritas, przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury, razem z Centrum Obsługi Edukacji i Sportu w Białych Błotach. Niedzielny festyn honorowym patronatem objęli także: Starosta Bydgoski Wojciech Porzych i Dariusz Fundator, Wójt Gminy Białe Błota.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2022 0

Przedświąteczne spotkanie w świetlicy. Młodzież szukała zajączka

Wczoraj w świetlicy w Łukowcu odbyło się# przedświąteczne spotkanie, na którym młodzież rozmawiała i wykonywała krzyżówkę na temat polskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych, oraz wspólnie szukała ukrytego zajączka.

(czytaj więcej)
12 kwietnia 2022 0

Rozstrzygnięto konkurs na Eko-Ozdobę Wielkanocną. Jakie dzieła wykonały dzieci?

Konkurs na eko-ozdobę wielkanocną to# wyśmienity sposób, aby połączyć w jedna całość: tradycje robienia ozdób, która towarzyszy nam od zawsze z ekologią.

(czytaj więcej)
06 kwietnia 2022 0

„Kijów sprzed wojny”. Zapraszamy na wystawę online

Ponad 100 fotografii przedstawiających Kijów sprzed# wybuchu wojny można oglądać w wirtualnej galerii. Fotografie z ostatnich lat, będące efektem warsztatów oraz pochodzące z prywatnego archiwum Oleny Pryshchepy - współtwórczyni wystawy oraz bohaterki dołączonego do niej wywiadu, stanowią zapis koszmaru ucieczki przed szaleństwem wojny oraz skali wojennych zniszczeń.

(czytaj więcej)
30 marca 2022 0

Rozbrzmiała muzyka w regionie. III edycja konkursu pianistycznego.

W dniu 26 marca 2022 roku odbyła się III edycja Konkursu Pianistycznego# im. Kazimierz Serockiego w Solcu Kujawskim dla uczniów Szkół Muzycznych I stopnia pod Honorowym Patronatem Starosty Bydgoskiego Wojciecha Porzycha, organizowanego przez Stowarzyszenie ,,Edukacja Muzyczna Drogą Sukcesu’’ i współorganizowanego przez Szkołę Muzyczną I st. im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim.

(czytaj więcej)
25 marca 2022 0

Wydarzeń w województwie nie brakuje. Znamy rozpiskę na weekend

Entuzjastów muzyki klasycznej zapraszamy do# Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy na piątkowy „Koncert z laureatem”. Marszałkowskie jednostki kulturalne rozpoczynają przygotowania do zbliżających się wielkimi krokami świąt Wielkanocy.

(czytaj więcej)
18 marca 2022 0

Konkurs "Nasz Zabytek". Przyjęto ponad 100 zgłoszeń

111 zgłoszeń – to wynik II Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie# kujawsko-pomorskim. Podczas trwającego 3 tygodnie naboru zgłoszeń lokalne społeczności przesyłały do fundacji swoje pomysły na funkcję społeczną zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie (siedziba szkoły podstawowej). Obiekt ten zwyciężył w I Konkursie „Nasz Zabytek”.

(czytaj więcej)
17 marca 2022 0

„Polfinek” witał dzieci przyjeżdżające z Ukrainy. Najmłodsi byli zachwyceni

Policyjna maskotka na co dzień spotyka się z przedszkolakami i# uczniami w szkołach. Jednak wczoraj (16.03.2022) „Polfinek” zmienił miejsce „pracy” i pojawił się na Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy, gdzie witał przyjeżdżające do naszego miasta dzieci z Ukrainy.

(czytaj więcej)
11 marca 2022 0

Wydarzenia w kujawsko-pomorskim. Znamy harmonogram na weekend

W świat uroczej baśni z urzekającą muzyką, w którym łatwo dostrzec# uniwersalne przesłanie możemy zanurzyć się w najbliższy weekend w trakcie baletu „Coppelia”, na który zaprasza Opera Nova w Bydgoszczy. Szczegóły na stronie opery. Marszałkowskie instytucje kultury przygotowały wydarzenia, które przypadną do gustu zarówno najmłodszym, jak i dorosłym miłośnikom sztuki.

(czytaj więcej)
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grillowanie ruszył. O tych wskazówkach nie możesz zapomnieć!

Długi majówkowy trwa. Część z nas spędzi go# w gronie bliskich i znajomych. To czas, kiedy wyjeżdżamy m.in. na działkę. Często zabieramy ze sobą grilla, który pozwoli przygotować pyszny posiłek. Grillowanie sprawia dużo przyjemności, lecz należy pamiętać, że wykorzystujemy przy nim ogień otwarty, co niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)