Dziś mamy 11 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:
28 sierpnia 2023

Podziękowali za tegoroczne plony. Deszczowe dożynki w Sicienku

fot. KP

fot. KP

– A po burzy spokój i... wychodzi słońce – otwierając tegoroczne dożynki w Sicienku wójt Piotr Chudzyński sparafrazował tekst utworu Budki Suflera. Burza, która przeszła nad wsią nie przeszkodziła we wspaniałej imprezie.


Dożynki gminy Sicienko miały miejsce w sobotę 26 sierpnia. Rozpoczęła je, uroczysta msza św. w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Sicienku. Stamtąd barwny korowód dożynkowy przeszedł na plac za szkołą w Sicienku. W trakcie przejścia nastąpiło istne oberwanie chmury. Mimo strug padającego deszczu, uczestnicy korowodu dotarli na miejsce do przygotowanej sceny.


W tym roku starostami dożynek byli Grażyna Dudek z Mochla i Marek Ostrowicki z Samsieczna. Pani Grażyna Dudek ma troje dzieci i od 1990 prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne. Główne ich uprawy to: kukurydza, rzepak, pszenica, jęczmień i buraki cukrowe. Posiadają także sad. Warto podkreślić, iż pani Grażyna od roku 2011 jest sołtysem Mochla i przewodniczy tamtejszemu Kołu Gospodyń Wiejskich. Natomiast Marek Ostrowicki również ma trójkę dzieci i jest emerytowanym rolnikiem. Obecnie gospodarstwem zarządza syn. Pan Marek był sołtysem Samsieczna, a w latach 2009 – 2014 był także radnym.

Starostowie dożynek przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów wójtowi Piotrowi Chudzyńskiemu. Włodarz gminy otwierając oficjalnie dożynki, podziękował rolnikom za trud. Podkreślił, że gmina jest nadal w połowie rolnicza, a to właśnie rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe dla naszego kraju. Rolnikom podziękowali również obecni minister Łukasz Schreiber i wicewojewoda Radosław Kempinski. Wójt, minister, wicewojewoda oraz przewodniczący gminnej rady Arkadiusz Szczepaniak podzielili się z przybyłymi chlebem.

Na scenie oprócz występów muzycznych (wystąpili m.in.: zespół Wrzos oraz Maks Łapiński i zespół „Poparzeni Kawą Trzy”), wręczono szereg nagród. Statuetkę Siewcy za działalność na rzecz innych otrzymała Joanna Szumlak. Medale wojewody kujawsko - pomorskiego „Za szczególne zasługi dla rolnictwa” otrzymali: Jolanta Głowacka, Leszek Ostrowicki, Mariusz Mazurkiewicz, Krzysztof Wojnowski, Rafał Krasulak, Marian Mięczewski i Zenon Dziala.

Wręczono nagrody za najpiękniejszy wieniec dożynkowy (Mochle) oraz ozdobę dożynkową (Kruszyn). Rozstrzygnięto konkursu na najpiękniejszy ogród w gminie. Zwyciężyła Wiesława Krupa - Maćkowiak z Zielonczyna. Drugie miejsce zajęła Dorota Płotka z Pawłówka. Na trzecim miejscu znalazły się wspólnie Natalia Kopeć - Schmelzer i Patryk Schmelzer z Osówca. Wyróżniono również najlepszych uczniów z gminy Sicienko.

Można było się posilić korzystając z wypieków i wyrobów KGW z: Dąbrówki Nowej, Kruszyna, Pawłówka i Zielonczyna oraz z fast-foodów.

Oceń artykuł: 52 36

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)