Dziś mamy 10 grudnia 2023, niedziela, imieniny obchodzą:
15 maja 2023

Rusza budowa nowego ciągu pieszo-rowerowego. Inwestycja za 12,4 mln zł

fot. KPUW

fot. KPUW

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad# podpisała umowę z firmą STRABAG, która została wykonawcą nowego ciągu pieszo-rowerowego na drodze krajowej nr 25 na odcinku Brzoza - Nowa Wieś Wielka. Wartość zadania to 12,4 mln zł.

Celem inwestycji jest budowa ciągu pieszo-rowerowego łączącego m. Brzoza z m. Nowa Wieś Wielka na trasie Bydgoszcz - Inowrocław. Długość nowopowstałego ciągu wyniesie 6 kilometrów. Realizacja zadania przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez przeniesienie ruchu pieszych i rowerzystów na ciąg odsunięty o od krawędzi jezdni DK25, co przełoży się na uporządkowanie ruchu dla wszystkich jego uczestników, a także poprawi walory estetyczne obszaru drogi.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślał jak ważna jest to inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców: Bardzo się cieszę, że powstaje ten ciąg rowerowy w jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w województwie kujawsko-pomorskim. Ciągi pieszo-rowerowe mają dwie funkcje, po pierwsze poprawiają bezpieczeństwo, co jest priorytetem, a po drugie daje szansę rozwojowi turystyki regionu.

Dyrektor GDDKiA Sebastian Borowiak odniósł się przy okazji do Programu Bezpieczna Infrastruktura, czyli programu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Już mamy zrealizowanych 8 zadań, które już poprawiają bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych w naszym województwie, a takich przejść dla pieszych będziemy realizować do końca tego roku 577 sztuk.

Wójt Nowej Wsi Wielkiej Wojciech Oskwarek nie ukrywał zadowolenia z realizowanej inwestycji: Reprezentuje mieszkańców, którzy cały czas apelowali o realizację tego zadania. Zadanie to będzie radością, która będzie cieszyła nie tylko mieszkańców Brzozy ale i Nowej Wsi Wielkiej, bo te dwie ważne miejscowości będą połączone i będzie można do nich dotrzeć bezpiecznie.

Gmina Nowa Wieś Wielka partycypuje w kosztach realizacji zadania na kwotę 1,5 mln zł.

Zakres zadania
Oprócz budowy samego ciągu pieszo-rowerowego zadanie obejmuje m.in. przebudowę zjazdów, kanalizacji, budowę ścian oporowych, regulację i umocnienie skarp, budowę dwóch obiektów mostowych na km 3+715,26 i km 2+356,59.
Podpisanie umowy oznacza formalne rozpoczęcie prac, na których przeprowadzenie wykonawca będzie miał 6 miesięcy z wyłączeniem okresu zimowego (od 16 grudnia do 15 marca).

Zadanie ma zostać zrealizowane w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych, który jest częścią Programu Budowy Dróg Krajowych. Jednym z jego celów jest ograniczenie do 2023 r. liczby ofiar śmiertelnych wypadków o co najmniej 40%.


Kolejne zmiany na drodze krajowej nr 25
Budowa ciągu pieszo-rowerowego to nie jedyne zadanie, które unowocześni DK25 w woj. kujawsko-pomorskim. W ramach budowy drogi S10 z Bydgoszczy do Torunia poprowadzony zostanie nowy, 5 km odc. drogi omijający m. Brzoza.

W ub. roku zakończona została rozbudowa 1,1 km odcinka w Niechorzu oraz budowa dwóch rond w Strzelnie. Aktualnie trwają również prace na rozbudowie 500 m odcinka przebiegającego przez m. Kwieciszewo.

Pod koniec br. planowane jest ogłoszenie przetargu na projekt i budowę obwodnicy Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego o łącznej długości 9 km oraz przetargu na rozbudowę odc. Obodowo – Mąkowarsko.

Materiał: KPUW Bydgoszcz

Oceń artykuł: 15 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wzrost płacy minimalnej w dwóch etapach. Ile wyniesie podwyżka?

W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrośnie w dwóch etapach. Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Jedzenie do biura. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki

Regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków# sprawia, że wydajność pracownika wzrasta aż o 25% – tak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowie. Dobrze zbilansowany posiłek jest zatem niezbędny w czasie wielu godzin spędzonych w pracy, niezależnie od formy jej wykonywania.

(czytaj więcej)