Dziś mamy 14 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
21 czerwca 2024

Dom - imbryk w Makowiskach. Unikatowy projekt

fot. Bydgoszcz- Okruchy Przeszłości

fot. Bydgoszcz- Okruchy Przeszłości

W Makowiskach pomiędzy Solcem Kujawskim a Bydgoszczą (niedaleko od bydgoskich #rogatek) stoi dom w kształcie imbryka. Ten unikatowy na skalę światową projekt to pomysł artysty Macieja Chęsiaka, który podkreśla, że nigdy nie chciał mieszkać w zwykłym kwadratowym budynku.

Pomysł chodził za nim prawie 15 lat, a inspiracje znalazł w najróżniejszych zakątkach świata - wspomnieniami sięgnął do dzieciństwa, pomogła też wizyta w muzeum Salvadora Dalego i wyprawa do Tajlandii.

Dlaczego imbryk?

Dom dzbanek w Makowiskach stoi w spokojnej, dość odludnej okolicy. Na około są wysokie drzewa, pola, łąki, a nawet strumień. Kiedy patrzy na niego z drogi ktoś praworęczny, bez trudu może odnieść wrażenie, że zaraz będzie mógł imbryk złapać za jego ucho. Ludzie czasem pytają, czy pomysł na dom - imbryk wziął się z filmu "Kingsajz" Juliusza Machulskiego. Tymczasem kształt imbryka Maciejowi Chęsiakowi kojarzy się z ciepłem i rodziną.

Materiał: Bydgoszcz- Okruchy Przeszłości

Oceń artykuł: 40 41

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z historii. Stare budynki sklepów w gminie

Niedziela to jak zawsze czas ciekawostek o gminie Sicienko. Dlatego też przychodzimy z# tymi rewelacyjnymi fotografiami wykonanymi w latach 70-80.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)