Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
27 maja 2024

III Gminny Festiwal Teatrów Szkolnych. Dzień Matki w tle

fot. Urząd Gminy w Sicienku

fot. Urząd Gminy w Sicienku

25 maja już po raz trzeci na scenie sali widowiskowo - teatralnej w Sicienku odbył się Gminny# Festiwal Teatrów Szkolnych, którego gospodarzem jest Piotr Chudzyński Wójt Gminy Sicienko.

Wydarzenie rozpoczęto piękną piosenką Arki Noego "Kocham Cię Mamo", którą wykonała Ariadna Żarnowska, absolwentka Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie. Została ona dedykowana wszystkim przybyłym Mamom.

Pięć grup teatralnych ze szkół zaprezentowało swoje umiejętności aktorskie. Wszystkie grupy przedstawiły baśń pt. Czerwony Kapturek, według własnej interpretacji:

- Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie,
- SP im. KEN w Strzelewie,
- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Sicienku,
- Szkoła Podstawowa im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie,
- Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie.

Dla przypomnienia, Czerwony Kapturek to baśniowa postać nosząca czerwone nakrycie głowy, w niektórych przekazach także czerwoną pelerynę. Opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski. Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci i jest powszechnie znana w Europie. Najbardziej bliska nam wersja to opis losów Kapturka, który odwiedza chorą babcię, ale spotyka tam wilka. Bohaterem zostaje gajowy, który zabija wilka, ratuje babcię i Kapturka. To wersja spisana przez Braci Grimm w XIX w.

Komisja konkursowa oceniła najmocniejsze strony każdej grupy, w tym następujące elementy: scenografia, interpretacja bajki, gra aktorska, stroje, oryginalność, przekaz sceniczny.

W Jury zasiedli:
- Katarzyna Sobieszczańska - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,
- Magdalena Stężewska - Dyrektor GCKiB w Sicienku,
- Anna Rakoczy - Główna Księgowa placówek oświaty.

Komisja konkursowa wnikliwie oceniała każdy występ.
Jury doceniło:

Uczniów z Samsieczna za:
- scenografię wykonaną z recyclingu,
- spójność sceniczną dopracowaną w szczegółach,
- wysoką estetykę.

Uczniów ze Strzelewa za:
- wyjątkową różnorodność i bogactwo strojów,
- humorystyczne scenki rozbawiające publiczność,
- ukazanie kolorytu i nastroju przedstawianie.

Uczniów z Sicienka za:
- bardzo interesujący ruch sceniczny,
- ekologiczny aspekt przedstawienia,
- wyjaskrawienie wartości ochrony środowiska.

Uczniów z Wojnowa za:
- wyodrębnienie w bajce warstw emocjonalnych,
- samodzielność wykonania utworów muzycznych,
- rymowany i oryginalny teks.

Uczniów z Kruszyna za:
- budowanie napięcia i dramaturgii teatralnej,
- bardzo dobry kontakt wzrokowy z widownią,
- doskonałe opanowanie elementów teatralnych.

Piotr Chudzyński Wójt Gminy Sicienko podziękował opiekunom grup i uczniom wręczając nagrody równorzędnej wartości, a zatem wszyscy zostali zwycięzcami. Dodatkowo jedna z grup otrzymała Nagrodę Specjalną.

Nagroda Specjalna trafiła do Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie za przedstawienie, które zmusza do refleksji nad wartościami w życiu.

Poza szkolnymi grupami teatralnymi w przerwie na obrady swoje umiejętności aktorskie zaprezentowała Grupa artystyczno-teatralna działająca przy świetlicy wiejskiej w Mochlu pod opieką pani Marioli Wolnik.

Dodatkową niespodzianką dla publiczności był mini koncert Martyny Ratajczak absolwentki Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy. Zaśpiewała zostały specjalne piosenki dla Mam: "A ja wolę moją mamę", " Prawie udało się", "Naprawdę chcę".

Frekwencja, także na poprzednich wydarzeniach dowodzi, że tatr w wykonaniu uczniów placówek oświatowych to miły i sprawdzony sposób świętowania Dni Matki.

Dziękujemy za przybycie wszystkim Mamom, zaproszonym gościom, a przede wszystkim dzieciom i ich opiekunom.

Materiał: Urząd Gminy w Sicienku

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z historii. Stare budynki sklepów w gminie

Niedziela to jak zawsze czas ciekawostek o gminie Sicienko. Dlatego też przychodzimy z# tymi rewelacyjnymi fotografiami wykonanymi w latach 70-80.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)