Dziś mamy 6 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:
10 marca 2022

200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego. Miał siedem sióstr i jednego brata

fot. pow.

fot. pow.

10 marca mija 200 rocznica śmierci Józefa Wybickiego, którego# Sejm RP wybrał na jednego z Patronów Roku 2022.

Józef Rufin Wybicki urodził się 29 września 1747r. w Będominie. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Miał siedem sióstr i jednego brata. Na skutek śmierci stryja Franciszka, który opiekował się nim i jego rodziną, Wybicki bardzo szybko się usamodzielnił.

Wszechstronnie uzdolniony, chciał być pisarzem i prawnikiem. Warto wiedzieć, że Wybicki jest autorem wielu tragedii, komedii i oper. Pisał także wiele utworów, w których krytykował nieudolność rządzących. Jednak jego najbardziej znanym utworem jest Mazurek Dąbrowskiego - polski hymn narodowy. Ten utwór zapewnił mu miejsce w narodowym panteonie. Jednocześnie sprawił, że inne dokonania zostały zepchnięte w cień.

Wybicki był wielokrotnym posłem na Sejm, jednym z inicjatorów Konfederacji Barskiej i współorganizatorem Insurekcji Kościuszkowskiej był także uczestnikiem prac wdrażających Konstytucję 3 Maja.

Żenił się dwukrotnie. Pierwszą żonę – Kunegundę Drwęską poznał w Margonińskiej Wsi koło Margonina. Małżeństwo trwało niespełna dwa lata. Jego 17 lat starsza żona zmarła. Pięć lat później Wybicki ożenił się drugi raz z młodszą o 10 lat Esterą Wierrusz-Kowalską, z którą doczekał się trojga dzieci.

Na skutek upadku powstania kościuszkowskiego Józef Wybicki był zmuszony udać się na emigrację. Wyjechał do Paryża. W tym czasie zaczęły się tworzyć Legiony Polskie.

Wybicki dołączył do oddziałów i w atmosferze nadziei i patriotyzmu w mieście Reggio nellʹEmilia napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, nazwaną później Mazurkiem Dąbrowskiego. Pierwszy raz pieśń została wykonana na uroczystości ku czci generała Dąbrowskiego, stojącego na czele utworzonych w styczniu 1797 roku we Włoszech Legionów Polskich.

Ta patriotyczna pieśń od razu zdobyła niezwykłą popularność wśród żołnierzy i części polskiej emigracji, a później także całego polskiego społeczeństwa. To w tym właśnie utworze Wybicki przekazał pragnienia i nadzieje na odzyskanie niepodległości. Towarzyszyły one spotkaniom patriotów, zrywom powstańczym, zagrzewała do walki, a w polskich domach jej melodię wygrywały zegary i pozytywki.

W 1918 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Mazurek Dąbrowskiego był uważany za hymn odrodzonej ojczyzny. W roku 1927 stał się oficjalnie hymnem Rzeczypospolitej Polskiej.

Materiał: Katarzyna Hass - PiMBP w Nakle – Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawostki z historii. Stare budynki sklepów w gminie

Niedziela to jak zawsze czas ciekawostek o gminie Sicienko. Dlatego też przychodzimy z# tymi rewelacyjnymi fotografiami wykonanymi w latach 70-80.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)