Dziś mamy 25 czerwca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:
06 maja 2024

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

 fot. Urząd Gminy w Sicienku

fot. Urząd Gminy w Sicienku

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

Niedaleko Sicienka istnieje przydomowy sad założony krótko po II wojnie światowej.

Jabłonie, grusze, śliwy – od kilku wieków tradycyjnie otaczały siedziby ludzi. Dawały owoce, żywiły pszczoły, ozdabiały krajobraz. I chociaż obecnie przydomowe sądy zanikają, ustępując trawnikom i kwiatowym rabatom, to w naszej gminie mamy jeszcze takie miejsca.

Na zadbany sad w starym stylu można natrafić niedaleko Sicienka. Został zasadzony po II wojnie, najprawdopodobniej w 1947 r., zatem ma ponad 75 lat. Jego powierzchnia to ok. 0,3 ha. W sadzie tym znajdziemy jabłonie (takie odmiany jak kosztela, reneta szara, reneta złota, kronselka, grochówka i papierówka), śliwy (renkloda, węgierka), grusze i orzechy.

Pośród drzew nie brakuje też uli, co - ze względu na malejącą populację pszczół - jest świetną wiadomością. Właściciele sadu dbają o niego, nie stosując chemicznych środków ochrony roślin. Do produkcji przetworów i soków (na własny użytek) używają natomiast tradycyjnych narzędzi, takich jak prasa do owoców.

Opisywany sad cieszy oczy i żołądki właścicieli. Życzylibyśmy sobie, aby w naszej gminie było więcej tak urokliwych miejsc. Być może są wśród nas osoby, które w otoczeniu swojego domu także mają drzewka owocowe - dajcie nam znać w komentarzach!

Materiał: Urząd Gminy w Sicienku

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z historii. Stare budynki sklepów w gminie

Niedziela to jak zawsze czas ciekawostek o gminie Sicienko. Dlatego też przychodzimy z# tymi rewelacyjnymi fotografiami wykonanymi w latach 70-80.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)