Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:
15 maja 2023

„Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji”. Targi przyciągnęły tłumy

W dniach 13 i 14 maja w Minikowie zorganizowano kolejną edycję# corocznych targów wystawienniczych pt. „Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji”. W tych dniach na osoby odwiedzające targi czekało ponad 350 wystawców oferujących rośliny do ogrodów, tradycyjne kulinaria, rzemiosło i rękodzieło. Nie zabrakło także Pokazu Drobnego Inwentarza oraz atrakcji dla najmłodszych – mini luna parku.

Jak co roku zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne, co niestety przekłada się na spore utrudnienia na odcinku przebiegającej przez Minikowo Drogi Krajowej nr 10. Te nieudogodnienia nie są jednak przeszkodą dla tysięcy osób odwiedzających targi. Celem imprezy było zaprezentowanie mieszkańcom województwa kujawsko–pomorskiego pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich, tradycji kulturowych, walorów przyrodniczych regionu, a także ekologicznych metod produkcji żywności.

W programie targów znalazło się kilka ciekawych wydarzeń, a wśród nich znalazły się m.in. Dziedzictwo Kulinarne Pomorza i Kujaw, gospodarstwa pasieczne, produkty ekologiczne, twórczość ludowa i architektura ogrodowa. Dla odwiedzających z pewnością była to znakomita okazja do zakupienia dobrych jakościowo sadzonek, uzyskania informacji dotyczących projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego oraz Wojewoda Kujawsko–Pomorski.

W trakcie targów w Minikowie przeprowadzono również kilka imprez towarzyszących. Oprócz Regionalnej Wystawy Drobnego Inwentarza (alpaki, króliki, gołębie rasowe, ptaki egzotyczne), podsumowano także kilka konkursów – w tym znaną i lubianą w naszym powiecie „Bitwę Regionów”

W sobotę do rywalizacji w Minikowie w ramach konkursu „Bitwa Regionów” stanęło blisko 30 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu nakielskiego. Konkursowe potrawy oceniane były przez specjalne jury, na którego czele stał Szymon Brukwicki. Ostateczny triumf w konkursie odniosły panie z KGW Anieliny (gm. Sadki), które za zwycięstwo nagrodzone zostały bonem o wartości 2 tys. zł. Na drugim stopniu podium sklasyfikowane zostały panie z KGW Mrocza, otrzymując przy tym nagrodę w wysokości 1 tys. 500 zł, z kolei trzecie miejsce zajęły panie z KGW Dobieszewko (gm. Kcynia), zyskując tym samym bon o wartości 1 tys. zł

Oceń artykuł: 18 28

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki rolnicze z gminy. Uprawa buraka cukrowego

Dziś opowiemy o wyjątkowej postaci - Józefie Budzie. A w związku z tym, że #na okolicznych polach rozpoczęły się już wiosenne prace, nie zabraknie w naszej ciekawostce też wątku rolniczego.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)