Dziś mamy 19 maja 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
22 kwietnia 2024

Ciekawostki rolnicze z gminy. Uprawa buraka cukrowego

fot. Urząd Gminy w Sicienku

fot. Urząd Gminy w Sicienku

Dziś opowiemy o wyjątkowej postaci - Józefie Budzie. A w związku z tym, że #na okolicznych polach rozpoczęły się już wiosenne prace, nie zabraknie w naszej ciekawostce też wątku rolniczego.

Czy wiesz, że....
Uprawę buraków cukrowych w gminie Sicienko zapoczątkował przedwojenny wójt Józef Buda.

Pierwsza plantacja buraków cukrowych w Polsce powstała w 1820 r. koło Szamotuł (Wielkopolska). To właśnie z tego regionu (a dokładniej z Dusznik Wielkopolskich) pochodził Józef Buda - pierwszy przedwojenny wójt gminy Sicienko.

Józef Buda żył w latach 1890-1940. Funkcję wójta gminy pełnił najprawdopodobniej od 1929 do 1931 r. Oprócz działalności samorządowej zajmowało go także rolnictwo. Swoje gospodarstwo o pow. 24 ha prowadził w Dąbrówczynie, gdzie mieszkał. Stąd też pochodziła jego żona Pelagia Dornowska (z którą wziął ślub 25 kwietnia 1922 r.).

Otwarty na nowinki rolnicze Buda postanowił w okresie międzywojennym rozpocząć - jako pierwszy na ziemiach sicieńskich - uprawę buraka cukrowego. Za jego przykładem poszli inni, w tym także niemiecki właściciel majątku, o nazwisku Rehfeld, mieszkający w Sicienku. W ten sposób wspomniane warzywo przyjęło się w naszej małej ojczyźnie i jest uprawiane na okolicznych polach do dziś.

Pisząc o Józefie Budzie, należy wspomnieć, że zmarł w czasie wojny w obozie koncentracyjnym w Dachau.


Poniżej załączamy kilka zdjęć naszego dzisiejszego bohatera, m.in. z rodziną, przed jego posiadłością czy urzędem.

Materiał: Urząd Gminy w Sicienku

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ciekawostki z historii. Stare budynki sklepów w gminie

Niedziela to jak zawsze czas ciekawostek o gminie Sicienko. Dlatego też przychodzimy z# tymi rewelacyjnymi fotografiami wykonanymi w latach 70-80.

(czytaj więcej)
0

Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie

Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)