Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:
04 listopada 2022

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

„Władze komunistyczne zgotowały dla# internowanych warunki przywodzące na myśl sowieckie łagry. W czasie ostrej zimy zatrzymani działacze musieli spać w starych, nieogrzewanych namiotach. Wielu z nich zapłaciło za to utratą zdrowia. Upamiętnienie ofiar komunistycznego terroru jest obowiązkiem niepodległej Polski” – mówił w Bydgoszczy podczas ogólnopolskich obchodów upamiętniających 40. rocznicę powstania Wojskowych Obozów Internowania wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W Bydgoszczy obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym utworzenie Wojskowych Obozów Internowania. Na skwerze u zbiegu ul. Dwernickiego i Sułkowskiego wieniec złożył m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski.

Następnie, w Urzędzie Wojewódzkim w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Wojskowe Obozy Internowania jako szczególna forma represji w stanie wojennym”.

Narodowy Patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że upamiętnienie ofiar komunistycznego terroru jest obowiązkiem niepodległej Polski. Przypomniał, że oprawcy pod pozorem ćwiczeń wojskowych, zatrzymali w obozach odosobnienia w Czerwonym Borze i Chełmnie osoby niewygodne dla reżimu.

Prof. dr hab. Wojciech Polak zaznaczył, że ważnym zadaniem, spoczywającym na współczesnych pokoleniach jest upowszechnienie wiedzy o tzw. „zielonych obozach”.

– Ta okrągła 40. rocznica daje nam istotny pretekst, aby przypomnieć o utworzeniu Wojskowych Obozów Internowania. To ważna data, przez wiele lat wymazywana z pamięci – powiedział.  

Przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982” Tadeusz Antkowiak podziękował też osobom mieszkającym niedaleko obozów. Przypomniał, że w czasie internowania opozycjoniści byli wspierani przez ludność z pobliskich miejscowości.

– Okolicznym mieszkańcom mówiono, że w obozie znajdują się kryminaliści. Kilku osobom udało się jednak przekazać informację o prawdziwym celu przetrzymywania opozycjonistów i warunkach jakie panują w obozie. Rozpoczęła się akcja pomocowa – przypomniał.

Tadeusz Antkowiak wraz z członkami stowarzyszenia wręczyli też odznaczenia osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się od upamiętnienia internowanych. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, prokurator Krzysztof Bukowski z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dr Marek Szymaniak - Zastępca Dyrektora do Spraw Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Paweł Warot, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jacek Tarczewski oraz szef Działu Informacji TVP Bydgoszcz dr Krzysztof Osiński.

Organizatorami obchodów są: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Dyrektor Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL prof. dr hab. Wojciech Polak, Burmistrz Miasta Chełmna Artur Mikiewicz, Dowódca 3. Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego ppłk. Piotr Kranz, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak, Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Jeziorek oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982” Tadeusz Antkowiak.

Materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

22 marca przypada Światowy Dzień Wody? Niedoceniany dzień

Każdego roku - 22 marca na świecie obchodzony jest Światowy #Dzień Wody.

(czytaj więcej)
0

Domowa pizza. Jak dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu?

Chrupiący spód, soczyste warzywa, aromatyczne zioła i gorący,# rozpływający się żółty ser – pizza to danie, którym można delektować się na całym świecie. Prosta receptura zdobyła serca przedstawicieli różnych kultur, które tworzą własne kombinacje oparte na lokalnych składnikach. Nic dziwnego, klasyczna pizza to wręcz uzależniająca mieszanka sycących węglowodanów, wzmacniających smak tłuszczy, dodającego energii białka oraz pobudzających mikroelementów, pochodzących ze świeżych warzyw i ziół. Jak zatem odpowiednio dobrać składniki, by nie zepsuć klasycznego przepisu, a jednocześnie zaskoczyć swoich gości zupełnie nowym smakiem? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Ponad 5,5 mln transakcji bonami. ZUS dokonał podsumowania programu

Rodzice i opiekunowie mieli dużo czasu na wykorzystanie #bonu turystycznego. Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. i obowiązywał do 31 marca 2023 r. W tym czasie zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji bonami na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego przekroczyła 160,6 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Słodkości na tłusty czwartek. Przygotuj puszyste faworki

Tłusty Czwartek to w Polsce, jak wiadomo, #święto pod znakiem pączka. Inne ciastka i słodkości schodzą zwykle na dalszy plan, my chcemy jednak przypomnieć, że słodkości, które możemy serwować w tym wyjątkowo pysznym dniu jest znacznie więcej. Dajemy trzy propozycje.

(czytaj więcej)